sâmbătă, 31 decembrie 2016

Canada a invins pe HC Lugano si a castigat Cupa Spengler .

Astazi 31.12.2016, pe patinoarul Vaillant Arena din Davos (Elvetia) ,cu o audienta de aproximativ 6300 de spectatori s-a disputat partida din finala Cupei Spengler editia a 90-a, ,dintre echipa nationala a Canadei si HC Lugano ,o reeditare a finalei de anul trecut cand cele doua echipe s-au intalnit tot aici la Davos ,si ca si anul trecut hocheistii echipei HC Lugano nu au reusit sa isi ia revansa ,partida a fost castigata de echipa Canadei cu scorul final de 5-2(1-1)(4-0)(0-1).
Jucatorii echipei HC Lugano nu au rezistat decat in prima repriza unde au remizat scor 1-1,insa repriza a doua, a apartinut echipei Canadei care a castigat la scor aceasta repriza cu numarul 2 ,cu scorul de 4-0 ,ultima repriza a apartinut echipei HC Lugano care au castigat aceasta repriza cu scorul de 1-0,dar mult prea putin pentru a repara dezastrul din repriza a doua .
Golurile echipei Canadei au fost inscrise de :numarul 5-Genoway Chay in minutul 06:03,numarul 78 -Marc Antoine Pouliot in minutul 20:59,numarul 25-Cory Emmerton in minutul 22:59,numarul 19- Anderew Ebbett in minutul 37:17,si numarul 16 -Nick Spaling in minutul 59:43.
Pentru echipa elvetiana HC Lugano au inscris :numarul 87 -Dario Burgler in minutele 00:31 si 44:08.
Iata si jucatorii care au evoluat in aceasta partida:
Canada: Fucale; Noreau, Gormley, Heshka, Chay Genoway; Parlett, Flood, Vukic; DiDomenico, Pouliot, Micflikier; Ebbett, McIntyre, Raymond; Pare, Sheppard, Campbell, Spaling, Emmerton, Colby ,Genoway, Katic.

Lugano: Merzlikins (41. Müller), Wisniewski, Wilson, Chiesa, Furrer, Ulmer, Heinrich, Ronchetti, Hirschi; Bürgler, Zackrisson, Hofmann; Walker, Lapierre, Sannitz; Vesce, Martensson, Klasen, Fazzini, Gardner, Bertaggia.

Echipa Canadei a castigat trofeul Spengler de 14 ori in anii :1984, 1986, 1987, 1992, 1995, 1996, 1997, 1998, 2002, 2003, 2007, 2012, 2015, si 2016.
Ca in fiecare an arbitri acestui turneu sunt arbitri internationali  foarte buni si cunoscuti ,iata numele celor din acest an de la Cupa Spengler editia a-90-a.
Arbitri principali : Stefan Fonselius (Finlanda), Mike Leggo (Canada / NHL), Marcus Vinnerborg (Suedia), Tobias Wehrli (Elvetia), Marc Wiegand (Elvetia)
Arbitrii de linie :Cedric Borga (Elvetia), Roman Kaderli (Elvetia), Balazs Kovacs (Elvetia), David Obwegeser (Elvetia), Simon WüST (Elvetia).