marți, 27 decembrie 2016

Cupa Spengler ,ziua 1-26 decembrie 2016-HC Lugano a invins pe Avtomobilist Ekaterinburg ,si Dinamo Minsk invinge echipa Canadei la scor.

Ieri la Davos (Elvetia) pe patinoarul Vaillant Arena in prima zi de competitie a Cupei Spengler , celebrul turneu de Hochei pe gheata ce se desfasoara la fiecare sfarsit de an la Davos,s-au inregistrat urmatoarele rezultate :
In grupa Torriani ,hocheisti elvetieni de la HC Lugano au invins eshipa rusa Avtomobilist Ekaterinburg cu scorul final de 4-2(1-1)(2-0)(1-1).,o partida extrem de frumoasa si de stransa cu multe suturi pe poarta de ambele parti ,totusi HC Lugano a dominat repriza a doua a acestei partide pe care au si castigat-o cu scorul de 2-0 ,o repriza care le-a adus si victoria .
Pentru HC Lugano au inscris :numarul 93-James Wisniewski in minutul 09:39,numarul 38-Raffaelle Sannitz in minutul 31:24,numarul 51-Ryan Gardner in minutul 32:35,si numarul 86-Linus Klasen in minutul 59:40.
Pentru Avtomobilist Ekaterinburg au inscris :numarul 81-Dmitry Monya in minutul 17:16,A si numarul 60-Artyom Gareyev in minutul 48:21.
In grupa Cattini,echipa Dinamo Minsk a invins echipa Canadei cu scorul de 7-4(2-3)(1-0)(4-1).o victorie la scor a hocheistilor din Belarus care au aratat ca stiu sa joace un hochei la un nivel destul de ridicat si au reusit sa se impuna categoric in ultima repriza a acestei partide care au castigat-o la scor cu 4-1.
Echipa Canadei desi a castigat prima repriza la diferenta de un gol si a reusit sa nu cedeze prea mult in repriza a doua ,a pierdut total controlul in a treia repriza de joc .
Inexplicabila tactica de joc a lui Luke Richardson in a treia repriza de joc ,antrenorul echipei Canadei nu a facut nimic sa inchida jocul pe culoarele lasate de catre jucatorii canadieni si asta a dus la scorul dezastros cu care echipa Canadei a inceput  la aceasta a 90 -a editie a Cupei Spengler.
De mentionat ca  Woodcroft Craig,antrenorul celor de la Dinamo Minsk ,este tot un canadian in varta de 47 de ani ,el este cel care a reusit sa impulsoneze jocul celor de la Dinamo si sa reuseasca o victorie impotriva nationalei Canadei ,actuala detinatoare a Cupei Spengler si principala favorita a turneului ,deasemeni si cea mai iubita formatie dupa cea a gazdelor HC Davos.
Golurile echipei Dinamo Minsk au fost inscrise de catre numarul 28-Materukhin Alexander in minutul 02:02,numarul 88-Evgeni  Kovyrshin in minutele 16:50 si 40:25,numarul 14-Evgeni Lisovets in minutul 30:44,numarul 24-Dmitry Korobov in minutul 46:30,numarul 13-Sergei Drozd in minutul 54:20,si numarul 19-Nikita Komarov in minutul 58:25.
Echipa Canadei a inscris prin :numarul 19-Andrew Ebbett in minutul 06:11,numarul 56-Maxim Noreau in minutele 12:57 si 40:33,si numarul 21-Mason Raymond in minutul 13:59.