div id="mbmcpebul_wrapper" style="max-width: 1445px;">

luni, 14 mai 2018

Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă - Danemarca 2018-Divizia de Top-ziua 10, USA învinge Norvegia, Suedia învinge Elveţia şi Germania învinge Finlanda.

În a zecea zi de competiţie din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheaţă, în data de 13 mai 2018 s-au disputat patru partide, câte două din cele două grupe A şi B,iata si rezultatele acestor partide:
Grupa A-patinoar: Royal Arena.-Copenhaga
sursa video:YouTube
Franta-Cehia=0-6(0-3)(0-2)(0-1).
În grupa A în prima partidă disputată la Copenhaga, echipa Cehiei ocupanta locului 3 în aceasta grupa a învins Franţa, penultima echipă clasată în grupa A scorul final al acestei partide a fost de 6-0, în favoarea echipei Cehiei.
Pentru echipa Cehiei au înscris: numărul 88-Pastrnak David-in minutele 03:41 şi 07:58, numărul 23-Jaskin Dmittrij în minutul 14:11, numărul 51-Horak Roman în minutele:21:37 şi 27:41, şi numărul 98 -Necas Martin în minutul 50:32.

Elvetia-Suedia=3-5(0-2)(1-1)(2-2).
Partida Elveţia - Suedia a fost o partidă extrem de disputată, Suedia a avut o primă repriză foarte bună în care a marcat de două ori fără să primească gol, în cele două reprize rămase echipa Suediei nu a mai reuşit să câştige nici una din reprize terminând la egalitate a doua repriză 1-1, şi respectiv a treia repriză 2-2.
Pentru echipa Suediei au înscris: numarul 3-Klingberg John în minutul 05:24, numărul 72-Hornqvist Patric în minutul 09:18, numărul 11-Backlund Mikael în minutul 21:14, numărul 6-Larsson Adam în minutul 52:59, şi numărul 91-Pajaarvi Magnus în minutul 56:42.
Pentru echipa Elveţiei au înscris: numărul 65-Untersander Ramon în minutul 38:32, numărul 16-Diaz Raphael în minutul 44:26 şi numărul 34-Kukan Dean în minutul 59:17.
Foarte bună evoluţia echipei Suediei la acest Campionat Mondial, în prezent ocupă locul întâi în grupa A cu 17 puncte din şase partide disputate, ultimă partidă de disputat în această grupă A, va fi în data de 15 mai 2018, contra echipei Rusiei, ocupanta locului doi în prezent cu 13 puncte din 5 partide disputate.
Grupa B- patinoar : Jyske Bank Boxen-Herning
USA-Norvegia=3-9(0-3)(1-4)(2-2).
O partidă fără nici un fel de miză pentru echipa Norvegiei în partida disputată cu echipa USA(Statele Unite ale Americii), echipa Norvegiei ocupă în prezent penultimul loc în grupa B, cu doar 3 puncte obţinute după victoria cu scorul de 5-4 cu echipa Germaniei.
Echipa USA a reuşit să facă doua reprize deosebit de bune, şi să termine la egalitate a treia repriză din această partidă.
Pentru echipa USA(Statele Unite ale Americii) au inscris:numarul 88-Kane Patrick in minutele :08:24 si 12:18, numarul 21-Larkin in minutul 21:03,numarul 23-Martinez Alec in minutul 30:38,numarul 27-Lee Anders in minutul 36:40,numarul 89-Atkinson Cam in minutul 39:08,numarul 36-White Colin in minutul 42:50 si numarul 44 -Pionk Neal in minutul 57:27.
Pentru echipa Norvegiei au inscris:numarul 26-Forsberg Kristian in minutul 27:00,numarul 40-Olimb Ken Andre in minutul 46:05 si numarul 46-Olimb Mathis in minutul 47:09.
Germania-Finlanda=3-2(0-1)(2-0)(0-1)(1-0).
În grupa B, la Herning pe patinoarul Jyske Bank Boxen, ocupanta locului doi din această grupă, Finlanda a suferit a doua înfrângere.
După înfrângerea din partida cu echipa Danemarcei iată că şi echipa Germaniei a reuşit să o învingă în Overtime cu scorul final de 3-2.
Echipa Germaniei deşi a reuşit o victorie importantă în faţa unei echipe mult mai valoroase atât ca lot cât şi ca palmares, nu va merge mai departe din grupa sa, după 6 partide disputate are doar 7 puncte şi un golaveraj de 16 goluri marcate şi 17 goluri primite, ultima sa partidă în această grupă o va disputa mâine 15 mai 2018, contra echipei Canadei, va fi o partidă de palmares pentru echipa Germaniei, scorul acestei partide va conta poate doar pentru echipa Canadei care ocupă în acest moment locul 4 cu doar 10 puncte, însă cu o partidă mai puţin disputată, echipa Canadei va juca azi contra echipei Letoniei care se află pe locul 5 în acest moment cu doar 9 puncte şi 5 partide disputate.

Echipa Finlandei deşi a condus cu 1-0 în prima repriză prin golul marcat de numărul 81-Tolvanen Eeli în minutul 0":26 şi a reuşit să termine această primă repriză fără a mai primi gol.
În a doua repriză echipa Germaniei a jucat mult mai ofensiv şi a reuşit să înscrie de două ori în poarta apărată de numărul 35-Husso Ville, golurile echipei Germaniei au fost înscrise de: numărul 95-Tiffels Frederik în minutul 25:56, scorul devenea egal 1-1 şi numărul 40-Krupp Bjorn în minutul 38:48, din acest moment scorul devenea 2-1 şi speranţele echipei Germaniei de a câştiga cele 3 puncte deveneau deja realitate.
Repriza a treia echipa Germaniei a încercat să închidă jocul şi să menţină diferenţa de un gol pe tabela de marcaj însă cu doar trei minute înainte de final echipa Germaniei rămâne fără un jucător acesta fiind penalizat două minte, greseala numarului 95-Frederik Tiffels face ca misiunea echipei Germaniei sa fie destul de dificilă .
Echipa Germaniei nu poate să reziste atacurilor echipei Finlandei care reuşeşte în cele din urmă să înscrie în minutul 57:54 prin numărul 20-Aho Sebastian, scorul devenea egal 2-2, şi partida se indrepta spre repriza suplimentară.

În repriza de Overtime echipa Germaniei ataca şi reuşeşte să îl surprindă pe portarul finlandez în minutul 62:00, când numărul 58-Eisenschmidt Markus reuşeşte să înscrie şi să aducă victoria echipei sale.
Deşi a câştigat în Overtime, echipa Germaniei nu prea mai are cum să se mulţumească cu cele două puncte câştigate în această partidă, echipa Germaniei avea nevoie de o victorie în timpul regulamentar de joc pentru a mai putea spera la o calificare de pe locul 4 al acestei grupe, totuşi o evoluţie mult sub aşteptări a echipei Germaniei care nu a fost la fel de bună ca la Jocurile Olimpice din acest an, dar să nu uităm că evoluţia la un Campionat Mondial este mult peste orice alte competiţii din acest sport, iar prezenţa jucătorilor din campionate puternice ca NHL şi KHL schimbă mult componenţa echipelor naţionale prezente la un Campionat Mondial.