luni, 21 mai 2018

Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă - Danemarca 2018 - Suedia invinge Elvetia la lovituri de departajare si este din nou Campioana Mondiala la Hochei pe gheata ,USA invinge Canada in finala mica si obtine medalia de bronz.

La Copenhaga s-au disputat ieri 20 mai 2018 si ultimele doua partide din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata,gazduit in acest an de Danemarca ,pe patinoarul Royal Arena s-au inregistrat urmatoarele rezultate in cele doua finale disputate ieri:
In finala mica echipa USA a invins echipa Canadei in timpul regulamentar de joc cu scorul final de 4-1(0-0)(1-1)(3-0).

Pentru echipa USA au inscris:numarul 20-Kreider Chris in minutele 26:40 si 58:18, numarul 3 -Bonino Nick in minutul 53:21,si numarul 27-Lee Aders in minutul 57:45.
Pentru echipa Canadei a inscris numarul 44-Vlasic Marc Edouard in minutul 38:06.
Echipa Canadei a dezamagit total la acest Campionat Mondial ,a trimis o echipa care nu a reusit sa convinga ,desi au fost in finala anul trecut si au fost Campioni mondiali in anii 2013 si 2016 ,iata ca aceasta echipa a Canadei a ratat pana si medalia de bronz pentru prima oara din anul 2014 pana in prezent.
sursa video:YouTube
In finala Campionatului Mondial ,echipa Suediei a invins cu greu echipa Elvetiei la loviturile de departajare ,scorul final al acestei partide a fost de 3-2(1-1)(1-1)(0-0)(0-0)(1-0).
Dupa aceasta a doua finala castigata echipa Suediei a devenit pentru a doua oara consecutiv Campioana Mondiala la Hochei pe gheata si şi-a trecut în palmares al 11-lea titlu mondial.
Pentru echipa Suediei in aceasta finala au inscris in timpul regulamentar de joc :numarul 14-Nyquist Gustav in min utul 17:54,si numarul 93-Zibanejad Mika in minutul 34:53,golul victoriei echipei Suediei a foast inscris de numarul 79-Forsberg Filip la loviturile de departajare .
Pentru echipa Elvetiei au inscris :numarul 22-Nederreiter Nino in minutul 16:38 si numarul 28-Meier Timo in minutul 25:13.
Jucatorii elvetieni desi au condus de doua ori in aceasta finala nu au reusit sa mentina avantajul pana la finalul acestei partide ,au fost egalati de doua ori iar partida s-a dus in prelungiri si mai apoi la loviturile de departajare .
Echipa nationala a Elvetiei nu a reusit sa castige niciodata titlul mondial la Hochei pe gheata ,si au pierdut pentru a doua oara intr-o finala pentru titlul mondial ,dupa cea pierduta in anul 2013,tot intr-o partida contra Suediei .
De remarcat evolutia foarte buna a echipei Elvetiei care a reusit sa invingas la acest Campionat Mondial doua echipe mult mai bine cotate ,si aici ma refer la echipele Finlandei si Canadei.