joi, 10 mai 2018

Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă - Danemarca 2018-Divizia de Top-ziua 6, Elveţia învinge Belarus, Suedia învinge Austria şi Danemarca învinge Finlanda.

În a şasea zi de competiţie din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheaţă, în data de 9 mai 2018 s-au disputat patru partide, câte două din cele două grupe A şi B.
Iată şi rezultatele acestor partide:
Grupa A-patinoar: Royal Arena.-Copenhaga
sursa video:YouTube
Elvetia-Belarus=5-2(2-2)(1-0)(2-0).
Suedia-Austria=7-0(2-0)(3-0)(2-0).
Grupa B- patinoar : Jyske Bank Boxen-Herning
Germania-Coreea de Sud=6-1(1-0)(3-0)(2-1).
Finlanda-Danemarca=2-3(0-0)(1-2)(1-1),la aceastsa partida au asistat aproximativ 10800 de spectatori.
Echipa gazda a acestui turneu mondial a reusit o victorie importanta atat pentru pozitia in clasamentul grupei B,cat si de palmares .
Danemarca a obtinut cele 3 puncte in fata puternicei echipe a Finlandei ,desi in prima repriza cele doua echipe s-au tatonat si nu au reusit sa inscrie nici un gol ,in repriza a doua echipa Danemarcei a inscris prin numarul 51-Nielsen Frans in minutul de joc 32:28 ,bucuria danezilo nu a durat prea mult pentru ca in minutul 34:33 ,numarul 20 -Aho Sebastian reuseste sa inscrie pentru finlandezi si sa restabileasca egalitatea ,scor 1-1 ,echipa Danemarcei pune presiune pe poarta finlandezilor si reuseste imposibilul in minutul 37:10 ,numarul 27-Bjorkstrand Oliver suteaza si inscrie era 2-1 pentru Danemarca ,aceasta este si scorul cu care s-a terminat repriza a doua .
In repriza a treia echipa Danemarcei a incercat sa mentina diferenta de un gol ,dar cu doar cinci minute inainte de sfarsitul regulamentar de joc Finlanda egaleaza prin numarul 61-Granlund Mikael ,scorul devenea egal 2-2 si deja publicul spectator cat si antrenori celor doua echipe se pregateau de repriza suplimentara de joc ,insa nu a mai fost nevoie de Overtime ,pentru ca Danemarca a reusit sa inscrie cu doar doua minute inainte de final prin numarul 43 -Hardt Nichlas care a inscris un gol spectaculos si care a adus bucuria publicului spectator cat si a jucatorilor danezi care au reusit sa invinga cu scorul final de 3-2 puternica si mult mai valoroasa echipa a Finlandei .