marți, 8 mai 2018

Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă-Danemarca 2018-Divizia de Top-ziua 3, Suedia învinge Cehia, Norvegia învinge Germania şi Finlanda învinge Letonia .

În a treia zi de competiţie la Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă, care se desfăşoară în Danemarca în cele două oraşe gazdă Copenhaga şi Herning, s-au disputat 6 partide, câte trei din fiecare grupă, şi s-au înregistrat următoarele rezultate în cele două grupe A şi B.
Grupa A-patinoar: Royal Arena.
sursa video:YouTube
Austria -Rusia=0-7(0-3)(0-3)(0-1).
Suedia-Cehia=3-2(2-0)(0-1)(1-1).
In aceasta partida Campiona Mondiala actuala a reusit sa invinga echipa Cehiei in timpul regulamentar de joc ,foarte buna evolutie in aceasta partidea au avut si jucatorii cehi ,dar care nu au mai reusit sa reduca diferenta de doua goluri din prima repriza si astfel au pierdut aceasta partida chiar daca au castigat a doua repriza si au terminat la egalitate in repriza a treia .
Golurile echipei Suediei au fost inscrise de :numarul 67-Rakell Rickard in minutul 04:49,numarul 13 Janmark Mattias in minutul 07:13,si numarul 93-Zibanejad Mika in minutul 43:11.
Pentru echipa Cehiei au inscris numarul 17-Hronek Filip in minutul 33:10 si numarul 71-Hyka Tomas in minutul 55:46.
Slovacia-Elvetia=0-2(0-1)(0-1)(0-0).
Grupa B- patinoar : Jyske Bank Boxen
Coreea de Sud-Canada=0-10(0-2)(0-6)(0-2).
Echipa Canadei a întâlnit în a doua partidă disputată în grupă echipa Coreei de Sud, pe care a învins-o la scor, jucătorii canadieni au avut parte de un adversar mult inferior şi au făcut o partidă de antrenament care s-a terminat cu un scor final de 10-0.
Pentru echipa Canadei au inscris :numarul 93-Nugent Hopkins in minutul 08:41, numarul 21-Jost Tyson in minutele 17:16 si 36:24,numarul 55-Parayako Colton in minutul 21:07,numarul 90-O Reilly Ryan in minutul 21:57,numarul 18-Dubois Pierre Luc in minutul 22:32,numarul 10-Schenn Brayden in minutul 27:33 , numarul 3-Edmundson Joel in minutul 36:42,numarul 97-McDavid Connor in minutul 44:40 si numarul 7-Eberle Jordan in minutul 48:55.
O partidă fără nici un istoric important, echipa Coreei de Sud se poate considera ca şi retrogradată, şi nu datorită acestei partide pierdute şi datorită jocului său slab, la cum evoluează această echipă nu va învinge nici o echipă din grupa B.
Germania-Norvegia4-5(2-2)(1-1)(1-1)(0-0)(0-1).
Letonia-Finlanda=1-8(0-3)(0-2)(1-3).