div id="mbmcpebul_wrapper" style="max-width: 1445px;">

miercuri, 9 mai 2018

Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă - Danemarca 2018-Divizia de Top-ziua 5, Slovacia învinge Austria, Cehia învinge Elveţia şi Finlanda învinge Norvegia.

În a cincea zi de competiţie din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheaţă, în data de 8 mai 2018 s-au disputat patru partide, câte două din cele două grupe A şi B.
Iată şi rezultatele acestor partide:
Grupa A-patinoar: Royal Arena.-Copenhaga

sursa video:YouTube
Austria -Slovacia=2-4(1-1)(0-2)(1-1).
Cehia-Elvetia=5-4(1-1)(3-3)(0-0)(0-0)(1-0).
Cea mai frumoasa si disputata partida din aceasta  zi de competitie la Campionatul Mondial de Hochei pe gheata din Danemarca ,a fost probabil partida dintre Cehia si Elvetia care a trebuit sa se decida la loviturile de departajare .
La această partidă au asistat aproximativ 6230 de spectatori,  fanii ambelor echipe şi-au încurajat echipele  favorite şi au arătat că se poate susţine o echipa  favorită şi fără să te intereseze cu cine ţine cel de lângă tine.
În prima repriză scorul a fost egal, primul gol al acestei partide a fost înscris pentru Elveţia de numărul 22-Niederreiter Nino în minutul 11:13, golul egalări a venit în minutul 16:21, şi a fost înscris de numărul 18-Kubalik Dominik.
Repriza a doua extrem de disputată şi cu foarte multe goluri s-a terminat la egalitate ambele echipe au înscris de câte trei ori, pentru echipa Elveţiei au înscris: numărul 5-Hofman Grigorie în minutul 20:47, numărul 82-Moser Simon în minutul 22:07 şi numărul 22-Niederreiter Nino în minutul 27:21.
Pentru echipa Cehiei au înscris numărul 60 -Moravcik Michal în minutul 24:09, numărul 23-Jaskin Dmitri în minutul 27:43 şi numărul 26-Repik Michal în minutul 34:26.
Deşi repriza a doua a fost generoasă cu golurile în repriza a treia ambele echipe au fost mai prudente şi au evitat să fie învinse pe o simplă greşeală, această repriză s-a terminat la egalitate 0-0, şi în continuare scorul era de 4-4, acest scor a rămas şi după repriza de Overtime, iar ambele echipe au fost nevoite să încerce să câştige la loviturile de departajare.
Ambii portari au fost adevăraţi eroi la aceste lovituri de departajare, dar în cele din urmă golul victoriei a fost înscris de numărul 26 -Repik Michal care a adus victoria echipei Cehiei.
Grupa B- patinoar : Jyske Bank Boxen-Herning
Coreea de Sud-Letonia=0-5(0-2)(0-1)(0-2).
Finlanda-Norvegia=7-0(2-0)(4-0)(1-0).