duminică, 11 aprilie 2010

Noua Zeelanda pierde primul meci la Campionatul Mondial ,Grupa B,divizia II,din Estonia.

Noua Zeelanda - Islanda: 1 - 3 (0 - 0 , 0 - 2 , 1 - 1), echipa din Noua Zeelanda a pierdut in fata nationalei Islandei,in primul meci disputat in grupa B,divizia II,a Campionatului Mondial de Hochei pe gheata din Estonia.

Legenda pentru posturile din echipa:GK-Portar, D-Fundas, F-Atacant,C-Capitan.
Antrenor principal: TAHTINEN Richard
Prima repriza a fost de tatonare incheiata cu un scor alb (0-0),dupa care in cea de-a doua repriza jucatori islandezi au inscris de doua ori prin:
7- MAGNUSSON J .in minutul 24:54 ,iar  al doilea gol in minutul  33:37 ,prin numarul-25 JONSSON I si astfel islandezi aveau la finalul reprizei cu numarul 2,doua goluri avans fata de zeelandezi ,in repriza a treia jocul s-a mai echilibrat si zeelandezi reusesc sa inscrie in minutul 44:17 ,prin numarul -3 HUBER C,reducand din diferenta de pe tabela de marcaj.
Spre finalul partidei in minutul 57:32 , numarul 7- MAGNUSSON J, inscrie si hotareste astfel invingatoarea acestei partide.

In ultima partida programata sambata 10.04.2010,echipa tari gazda Estonia a invins lejer si la scor nexperimentata echipa a statului Israel ,cu un scor mare de : 17 - 3 (5 - 0, 4 - 2, 8 - 1). primul gol al partidei a fost inscris in minutul
03:31,de numarul 22 ,MAKROV A, urmand ca la nici doua minute mai tarziu sa inscrie tot pentru estonieni in minutul 04:27,numarul 6 ,SUUR D,au urmat inca trei goluri in minutele urmatoare :06:44,si 11:31numaru 9 ,TITARENKO V ,ca mai apoi in minutul 12:26,numarul 3, KOLPAKOV K ,sa inchida scorul primei reprize la numai 5-0.
In repriza a doua jucatori israelieni reusesc sa inscrie si ei pentru prima data in acest meci in minutul 20:50,prin numarul10, FRENKEL S, scorul era 5-1.
In minutul 23:00,11 SIBIRTSEV A ,mareste avantajul estonienilor si  scorul devenea 6-1,vine si minutul 24:33 si numarul 15 ,NEKRASSOV A suteaza puternic si scorul devenea 7-1,isdraelieni mai inscriu si ei in minutul 32:15,prin jucatorul cu numarul 24 ,SHERBATOV E ,scor 7-2,si cam cand partida se juca la o singura poarta si anume cea a jucatorilor din Israel mai este inscris un gol de catre estonieni prin 17 ,SOROKIN J, era minutul 35:45,si scorul deja era de 8-2,si ca totul sa fie clar cine este invingatoare daca mai era cazul estonieni inscriu din nou si o fac prin 22 MAKROV A, in minutul 36:31,si astfel se incheie si repriza a doua din acest meci ,cu scorul de 9-2,dupa pauza estonieni jucau de parca ei erau cei condusi si continua sa inscrie
in minutul 42:28,prin TITARENKO V,scorul este 10-2, dupa care se inscrie din nou  minutul44:02, prin18, PETROV A, si astfel este 11-2,minutul 48:51,
inscrie estonianul 23, IVANOV M, pentru 12-2,ultimul gol pentru echipa nationala a Israel este inscris de numarul 17 NORMAN S,si astfel scorul este de :12-3,
intr-o partida in care jucatori estonieni parca erau la un meci de antrenament cu o echipa de amatori, si parca nu era destul ca sa mai inscrie si 22 MAKROV A, minutul 52:30,au mai inscris 23, IVANOV M si 18, PETROV A, in minutele 52:48 si 53:18, deja era prea mult si asa dar jucatori estonieni nu cunosc ce inseamna mila si  au mai inscris prin 6 ,SUUR D care aducea scorul pe tabela de marcaj la un umilitor 16-3,ultimul gol al partidei a fost inscris in minutul 59:46, de catre numarul 17 SOROKIN J, si astfel echipa tari gazda a aratat ca poate invinge la scor .