duminică, 11 aprilie 2010

Romania invinge China in primul meci de la Campionatul Mondial de Hochei pe gheata grupa B,divizia II,din Estonia.

Naţionala de hochei a României a debutat cu o victorie la Campionatul Mondial de Hochei pe gheata care se desfasoara in orasul Narva, din Estonia ,in perioada :10.04.2010-16.04.2010, la KREENHOLM ICE HALL.
In Divizia a II-a, Grupa B, echipa nationala a Romaniei a învins China, cu scorul de 4-3 (0-2, 1-1, 3-0).

Partida a avut un început prost pentru „tricolori”, care s-au văzut conduşi cu 2-0 după numai douăsprezece minute. În repriza secundă scorul a început să capete proporţii după golul lui Lei Chen, pentru ca în minutul 33:38, Csaba Nagy să marcheze primul gol pentru România.
Meciul a fost unul dificil, după 12 minute de joc, asiaticii instalându-se la conducerea jocului, punctând de două ori prin Nan Fu şi Nan Jiang, ca la debutul reprizei secunde să mai înscrie încă o dată prin Lei Chan.
Cu o apărarea agresivă şi o eficienţă mai mare în atac, românii au redus diferenţa prin golul lui Ervin Moldovan, şi au revenit în joc prin reuşita lui Virag Csanad.

În repriza a treia jucãtorii români au pornit asaltul la poarta lui Xue Liu, iar echipa chinezã a cedat din nou în minutul 43:43, la reuşita lui Ervin Moldovan. Sperantele începeau să renască pentru elevii antrenorului Tom Skiner, şi Virag Csanad a restabilit egalitatea în minutul 49:26. Adversarii nu şi-au revenit repede din şoc pentru că, dupã 34 de secunde Levente Hozo a înscris golul izbăvitor al victoriei într-o partidă în care am suferit de la început, dar totul a meritat, pentru că partida s-a încheiat cu o victorie.
Partida a fost arbitrata de olandezul Ruud van Baast, ajutat de linie de lituanienii Vladislovas Rudzinskas şi Dmitry Sivov.
3-3: Csanad Virag (Zsolt Molnar, Zsombor Antal) - 49.26
4-3: Levente Hozo (Szabolcs Szocs, Jozsef Adorjan) - 50.00.
Legenda pentru posturile din echipa:GK-Portar, D-Fundas, F-Atacant.

Antrenor principal:KOVALEV Andrei.

Membrii delegaţiei care vor reprezenta România la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă Divizia a II-a, grupa B, au fost primii pasageri ai cursei TAROM spre Riga, compania românească inaugurând astfel o noua destinaţie pentru clienţii săi.
Cu ocazia acestui eventiment, compania TAROM a sprijinit deplasarea delegaţiei României spre Narva, prin acordarea unei reduceri substanţiale de preţ şi, în plus, excedentul de bagaj nu a mai fost taxat.
Atât jucătorii, cât şi staff-ul tehnic vor fi cazaţi la Hotelul Inger, un stabiliment de trei stele, situat în centrul orasului Narva.
Echipa României, care numără 30 de persoane, va sta în capitala Letoniei până Vineri 16.04.2010.
Echipa României participa,în perioada 10-16 aprilie, la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă Divizia a II-a, grupa B, de la Narva (Estonia), unde va întâlni echipele nationale ale Chinei, Israelului, Islandei, Noii Zeelande
si Estonia.
Lotul complet al echipei Romaniei este:
Portari: Adrian Catrinoi, Rajmond Fulop, Gellert Ruczuj;
Fundaşi: Joszef Adorjan, Istvan Antal, Tibor Basilides, Attila Goga, Endre Kosa, Csaba, Nagy, Istvan, Nagy, Szabolcs Papp.
Atacanţi: Zsombor Antal, Roberto Gliga, Levente Hozo, Ede Mihaly, Ervin Moldovan, Zsolt Molnar, Levente Peter, Robert Peter, Szabolcs Szocs.