miercuri, 21 aprilie 2010

Campionatul Mondial de Hochei ,grupa B,divizia I.Slovenia 2010

In ziua a treia a meciurilor din grupa B,divizia I, din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,ce se desfasoara in Slovenia, au avut loc urmatoarele partide :Polonia -Korea scor :5-2(3-1,1-1,1-0),jucatori polonezi au aratat ca pot trece peste momentul greu care a marcat intreaga Polonie, prin tragicul accident aviatic care a cauzat decesul presedintelui lor Lech Kaczynski ,
si a numerosi oameni importanti ai statului polonez .
Preşedintele polonez Kaczynski,mergea în vizită la Smolensk ,pentru a comemora trecerea a 70 de ani de la masacrul de la Katyn, unde trupele sovietice au ucis mii de polonezi.
Pentru echipa Poloniei au inscris :15- LASZKIEWICZ L,minutul 03:50 ,
9 -KOTLORZ M,minutul 07:01 ,19- DZIUBINSKI K,minutul 19:53 ,
14 -RZESZUTKO J,minutul 36:38 ,si 4 WAJDA P, in minutul 55:05 ,pentru
Korea au inscris :23 -SONG DH,minutul 07:33 ,si 1 6 -CHO MH,minutul 33:30.
Antrenor principal:PYSZ Wiktor.
Ungaria -Croatia :8-0(3-0,5-0,0-0),jucatori maghiari au facut un meci spectacol cu echipa Croatiei.
25- MAGOSI .B,32:57.

Slovenia-Marea Britanie:4-3(1-0,1-0,1-3,1-0), ultimul meci a fost si cel mai disputat din data de 20.04.2010,al grupei B,divizia I.
Desi au condus si in prima repriza si in a doua ,in cea de-a treia repriza jucatori sloveni au avut mari emotii ,atunci cand au fost egalati in ultimul minut de joc ,prin golul inscris de numarul 20- PHILLIPS. J,au reusit totusi sa invinga prin golul inscris in repriza de prelungiri de catre numarul 8-JEGLIC Z,minutul 61:40.
Pentru echipa Sloveniei,au marcat numarul 26-URBAS.J,in minutul 18:33,pentru scorul de 1-0,24-TICAR.R (2),minutele 29:14 si 51:02,pentru 2-0,respectiv 3-2.
Pentru Marea Britanie,au inscris in repriza a treia ,numarul 21-TAIT.A,minutul 45:20 ,si numarul 15- GARSIDE.M,minutul 45:42 .