luni, 12 aprilie 2010

Romania a invins Islanda la Campionatul Mondial de Hochei pe gheata ,din Estonia .

Echipa Romaniei a invins nationala de hochei a Islandei ,cu scorul de 8-3(2-0,2-1,4-2)
,in a doua partida desfasurata in grupa B,din divizia II, a Campionatului Mondial de Hochei pe gheata din Estonia.
Echipa Romaniei a inscris prin Virag Csanad, primul gol urmand ca la scurt timp acesta sa mai inscrie odata ,după opt minute de la debutul întâlnirii, România conducea cu 2-0 prin dubla reuşită de Virag Csanad.
În repriza a doua,jucatori romanii  au mai inscris două goluri, si au majorat scorul la 4-0,
 prin Zsombor Antal minutul 29:57, şi Goga Atilla minutul 31:43,in ultimul minut de joc al reprizei secunde, islandezii marchează primul gol, prin Robin Hedstrom (min 39:03).
Ultima repriza a meciului  a fost cea mai disputata ,si in care s-au marcat 6 goluri, românii marcând de patru ori prin Nagy Istvan minutul 42:36, Zsok Levente minutul 43:56 , şi Molnar Zsolt minutul 55:10 şi Papp Szabolcs minutul 59:49 în timp ce islandezi au marcat de două ori prin Emil Alengaard minutul 45:35, şi Egil Thormodsson minutul 52:36.Următorul meci pentru România are loc marţi, cu Israelul, de la ora 13:00,de mentionat faptul ca doar echipa clasată pe primul loc avansează în grupa B, a Diviziei B1,cea mai buna echipa cred ca este cea  a Estoniei ,cu care nationala de hochei pe gheata a Romaniei ,are ultimul meci din aceasta grupa pe care sper sa nu il piarda si sa rateze astfel calificarea in grupa superioara si anume grupa B,divizia 1.
Antrenor principal:TAHTINEN Richard
Partida a fost arbitrată de polonezul Pawel Meszynski, ajutat la linii de letonul Juris Barodis şi austriacul Walter Zehenthofer.