sâmbătă, 27 martie 2010

S.C Miercurea Ciuc este campioana Romaniei la Hochei pe gheata ,in sezonul 2009/2010

Meciul şase al finalei a fost în pericol, după ce instalaţia electrică a patinoarului Mihai Flamaropol din Bucureşti a cedat cu o oră înainte de startul partidei. Eforturile organizatorilor de a remedia problema au fost pana la urma rasplatite prin faptul ca partida s-a putut desfasura ,organizatorii au reuşit să asigure alimentarea dintr-o sursă auxiliară, a intrat în funcţiune un generator electric, pana de curent a fost remediată la începutul meciului, însă instalaţia de răcire a suprafeţei de joc a fost afectată.
"A fost o problemă la RENEL. Am luat legătura cu ei pentru remedirea problemei. Avem o sursă auxiliară ce poate asigura cât de cât energia electrică necesară, dar care va funcţiona doar la nivelul gheţii şi al tribunelor. Sperăm ca, în timpul primei reprize, să rezolvăm problema definitiv", a declarat preşedintele FRHG, Barna Tanczos.
La aceasta partida au asistat în jur de 300 de spectatori, dintre care aproximativ 15 suporteri ai formaţiei oaspete.
Steaua  a marcat din minutul 2,prin Georgescu Mihai pentru ca apoi capitanul echipei Ioan Timaru ,in minutul 5 a reuşit să majoreze avantajul de pe tabelă la 2-0 şi aducand speranta ca se va face deplasarea si la  Miercurea Ciuc, pentru meciul cu numărul şapte, deşi doar într-un singur meci, cel cu numărul patru, Steaua cîştigase atunci cînd deschisese scorul.
Ciucani au dat imediat replica la cele doua goluri primite si la numai un minut distanta de golul lui  Ioan Timaru, au inscris in minutul 6 prin Csanad Virag ,pentru ca mai apoi in minutul 11 sa egaleze prin superba reusita a lui Zsolt Molnar,stelisti nu mai au controlul partidei ca la inceput si se pierd in actiuni individuale care nu se finalizeaza cu nici un gol .Oaspeţii beneficiază de un şut de penalitate, însă Moldovan este previzibil şi îi permite goalkeeper-ului Stelei să apere sutul nu tocmai puternic executat de  Moldovan,si barat de aparatorile lui Adrian Catrinoi. Reluarea video atestă că golul a fost valabil, dar arbitrii nu au văzut că pucul a depăşit cu putin linia porţii ,in campionatul intern nu se aplica varianta de a vedea video o faza ,si se ia in considerare doar ce a vazut arbitrul .Steaua e demoralizata, chiar dacă începutul a fost fantastic.Sport Club revine senzaţional şi preia conducerea 3-2! din nou gol inscris de Virag in minutul 19 al primei reprize ,prima repriza se incheie cu scorul de 3-2 in favoarea jucatorilor din Miercurea Ciuc.
La prima pauză a întâlnirii, preşedintele secţiei de hochei a clubului Steaua, Cristian Cârlan, a contestat verbal arbitrajul şi a ameninţat că va retrage echipa de pe teren, dacă în următoarele reprize jocul nu va fi arbitrat corect,e un fel de no comment !,ca pe cunoscutul canal de stiri american CNN,acest Carlan e in mare masura sa faca de ras acest sport minunat cu decizile sale aiurite si lipsite de orice temei ,bine ca nu este preşedintele FRHG,ca altfel cred ca schimba si regulile acestui sport, urmaresc meciuri de hochei de aproape 21 de ani ,si nu am vazut vreodata ca echipa care era defavorizata de catre arbitri sa paraseasca suprafata ghetii ,probabil domnul Carlan ar fi mai folositor echipei de fotbal unde se mai practica astfel de amenintari cand echipa nu joaca mai nimic arbitrul e vinovat, dar ce nu stie acest domn este ca la hochei pe gheata arbitrul este respectat intodeauna pentru orice decizie ,buna sau rea.
In repriza a doua stelisti forteaza egalarea ,lasand spatii mari in defensiva cea ce le permite ciucanilor sa inscrie prin Szabolcs Szocs care in minutul 27, a ridicat banca de rezerve în picioare la golul cu numărul patru al meciului, dar şi al său în toate cele şase meciuri si astfel Sport Club Miercurea Ciuc se detaşează la 4-2,dupa numai sase minute in care jucatori stelisti par dezorinentati, apărarea Stelei e făcută şah-mat de o acţiune a ciucanilor in care Ervin Moldovan a majorat diferenţa

Soarta partidei pare decisă, Steaua are nevoie de un miracol pentru a învinge si a juca si meciul cu numarul 7 ,de la Miercurea Ciuc,Cam Severson cauta solutii pentru ultima repriza ,cea cu numarul 3 in care stelisti au inscris doar o singura data in minutul 50 după o fază superbă. Andrei Butochnov a rămas faţă în faţă cu portarul advers şi a înscris cu calm. Steaua 3 - Sport Club 5,sperand in egalare antrenorul jucator al stelistilor in ultimele 2 minute il  scoate din poarta pe Adrian Catrinoi si forteaza cu cei sase jucatori ,dar sperantele sant in zadar iar in ultimul minut al partidei Ede Mihaly a inscris pentru S.C Miercurea Ciuc , meciul de la Bucureşti termindu-se cu scorul de 6-3.

SC Miercurea Ciuc este câştigătoarea campionatului naţional de hochei pe gheaţă, ediţia 2009/2010, triumfând în finala împotriva echipei Steaua Rangers cu scorul general 4-2, după ce a învins, joi 25.03.2010, la Bucureşti, scor 6-3 (3-2, 2-0, 1-1), în al şaselea meci al play-offului la hochei pe gheata din campionatul Romaniei.
Pentru ciucani au marcat Virag '6, '19, Molnar '11, Szocs '27, Moldovan '33 şi Mihaly '60, golurile stelistilor fiind reuşite de Georgescu '2, Timaru '5 şi Butochnov '50.
La finalul meciului antrenorul canadian al Steaua Rangers a declarat : "Sint in hochei de 20 de ani, niciodata nu am vazut asemenea arbitraj" ,de parca numai arbitrajul il deranjeaza pe canadian la jucatori stelisti care nu reusesc sa inscrie din fazele create nu spune nimic insa .
Pentru capitanul stelei Ioan Timaru ziua de 25.03.2010,a fost mult mai trista deoarece in afara infrangeri pe care stelisti au avut-o, capitanul stelist isi aniversa ziua de nastere ,care a fost sarbatorita doar cu un gol in poarta ciucanilor ,atat s-a putut insa tot respectul pentru acest jucator de hochei care la cei 36 de ani ,pe care ii are joaca mult mai bine decat multi jucatori tineri care ar trebui sa invete de la acest jucator experimentat si tehnic ,deasemenea si Viorel Nicolescu la cei aproape 40 de ani neimpliniti joaca foarte bine si a adus de multe ori victoria in favoarea echipei sale, de cand joaca la clubul sportiv Steaua Bucuresti acum sub noua denumire de Steaua Rangers.
Sarbatorirea zilei de nastere a 33 de ani, a stelistului din aparare Andras Konstandi a fost si ea destul de trista dupa infrangerea pe patinuarul ''Mihai Flamaropol'' ,din Bucuresti dar sa speram ca in urmatorul sezon Steaua Rangers va arata altfel de joc ,poate unul mai in viteza si mult mai colectiv si deasemenea mai mult curaj al unor jucatori care in meciurile directe cu echipa din Miercurea Ciuc ,parca nu mai stiu sa joace ofensiv .
Chiar daca a pierdut atat cupa cat si campionatul in actualul sezon Steaua Rangers ramane in continuare lidera in clasamentul final al trofelor avand 43 titluri de campioni ai Romaniei(39 la seniori şi 4 la juniori), si 28 de cupe ale Romaniei .
Acesta este palmaresul stelistilor de la infintarea sectiei de hochei :Campionii Nationali la Seniori  prezentare în ordine cronologică :
1953 1955 1956 1958 1959 1960-1961 1963-1964 1964-1965 1965-1966 1966-1967 1968-1969 1969-1970 1973-1974 1974-1975 1975-1976 1976-1977 1977-1978 1979-1980 1981-1982 1982-1983 1983-1984 1984-1985 1985-1986 1986-1987 1987-1988 1988-1989 1989-1990 1990-1991 1991-1992 1992-1993 1993-1994 1994-1995 1995-1996 1997-1998 1998-1999 2000-2001 2002-2003