duminică, 23 mai 2010

Cehia si Rusia ,s-au calificat in finala ,la Campionatul Mondial de Hochei pe gheata din Germania.

Sambata 22.05.2010,la Koln pe Lanxess Arena ,au avut loc semifinalele campionatului mondial la hochei pe gheata,din Germania ,in prima semifinala echipa Cehiei a invins Suedia ,cu scorul de 3-2,(1-1,0-1,1-0,0-0,1-0),la finalul
partidei cand mai erau de jucat 20 de secunde ,antrenorul ceh scoate portarul si astfel cehii joaca cu un jucator in plus in atac ,Karel Rachunek suteaza si aduce egalarea in minutul 59:52,astfel partida se duce in prelungiri si vine radul cehului Lukas Kaspar,care inscrie la loviturile de penalty si duce astfel Cehia in finala ,pentru echipa Cehiei a mai inscris : Tomas Mojzis, minutul 17:28.
Pentru echipa Suediei au inscris : Johan Harjij minutul 08:29 şi Andreas Engqvist , minutul 31:25.
In cea de-a doua semifinala echipa Rusiei a invins destul de greu echipa tari gazda Germania,cu scorul de 2-1,(0-1,1-0,1-0),
dupa ce echipa Germaniei a  condus in prima repriza a meciului ,prin golul inscris de numarul 57, GOC.M in minutul 15:30, jucatorii rusi au egalat prin 11. MALKIN.E,in minutul 31:07,ca dupa sa reuseasca in a treia repriza sa inscrie golul victoriei prin numarul 13, DATSYUK.P, si astfel echipa Rusiei ajunge in finala Campionatului Mondial ,si are sansa sa fie a treia oara consecutiv campioana mondiala ,dupa ce in 2008 a fost in Canada ,si in 2009, la Berna in Elvetia devenea campioana mondiala a doua oara consecutiv ,oare vor reusi sa castige si a treia oara ?
Raspunsul va veni azi 23,05,2010 ,cand in finala va intalni echipa Cehiei care este mai motivata ca oricand sa castige titlul de campioana mondiala ,ce va fi vom vedea ,insa se anunta un meci destul de echilibrat desi echipa Rusiei este data ca favorita ,indiferent cine va castiga in aceasta seara ,important este ca finala se joaca intre doua echipe nationale din Europa ,dupa ce Canada si U.S.A, nu au reusit sa ajunga nici macar in semifinale.
Inaintea acestei finale de campionat mondial ,se va desfasura si partida pentru ocuparea locului 3 ,si desemnarea echipei care va castiga medalia de bronz la acest campionat mondial ,Suedia va intalni Germania care a facut o buna impresie ajungand in semifinale ,si care va incerca sa castige bronzul ,va fi un meci destul de disputat desi echipa Suediei este net superioara , jucatorii germani au demonstrat ca pot juca hochei la un nivel destul de ridicat.