sâmbătă, 8 mai 2010

Germania invinge S.U.A, in primul meci al Campionatului Mondial de Hochei pe gheata din 2010.

În perioada 07.05 – 23.05. 2010, în Germania , este in curs de desfasurare Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă, la primul meci disputat pe Veltnis Arena (stadionul echipei de fotbal Schalke 04),au asistat un numar record de spectatori , pentru un meci de hochei pe gheata , potrivit organizatorilor aproape 78.000 de spectatori au urmărit meciul inaugural al Campionatului Mondial , si in care s-au intalnit echipa tari gazda Germania si echipa din grupa acesteia S.U.A.
Germania a castigat nesperat cu scorul de 2-1, acest meci, in fata finalistei de la olimpiada din acest an din Canada ,ce nu stiu foarte multi este ca nici un jucator din meciul acesta nu a fost in lotul de la olimpiada ,de remarcat si faptul ca in S.U.A, nu s-a incheiat inca sezonul in N.H.L, antrenorii echipelor nu isi dau acordul pentru ca anumiti jucatori sa vina la echipa nationala a S.U.A, pana cand nu se termina sezonul competitional .

Pentru echipa Germaniei au marcat :16 WOLF. M,in minutul 25:20 ,si in (overtime),repriza de prelungiri numarul 55. SCHUTZ. F,in minutul 60:21.
Pentru echipa U.S.A, a marcat 22. CARTER. R,in minutul 48:28 .
Legenda pentru posturile din echipa:GK-Portar, D-Fundas, F-Atacant,C-Capitan.