vineri, 14 mai 2010

Elvetia invinge Canada la Campionatul Mondial de Hochei pe gheata ,Germania 2010.

Miercuri 12.05.2010,la Mannheim,pe SAP Arena, a fost consemnat un nou rezultat suprinzator la Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,din Germania,in grupa B,echipa Elvetiei a invins echipa Canadei cu un scorul de:
4-1(2-1,1-0,1-0),nu imi aduc aminte sa mai fi luat atatea goluri de la echipa Elvetiei si nici sa mai fi fost vreodata invinsi  de aceasta  echipa la Campionatele Mondiale de pana acum ,canadieni la fel ca si americani nu au trimis cei mai buni jucatori ai lor ,din echipa care a castigat anul acesta medalia de aur la Olimpiada de iarna din Vancouver, nu este prezent decat
Corey Perry,chiar si asa canadieni au avut intodeauna jucatori destul de buni care sa poata face fata cu succes unui Campionat Mondial,desi au suferit o infrangere in meciurile din grupa ,canadieni se califica mai departe in urma celor doua victorii pe care le-au avut cu echipele Italiei si Letoniei .

In acest meci pentru echipa Elvetiei au inscris :
32.RUTHEMANN.I, in minutul 11:47,28.PLUSS.M,minutul 14:03 ,
10.AMBUHL.A,minutul 21:38 ,si 18.DERUNS.T,minutul 45:29 ,pentru echipa Canadei a inscris :20.TAVARES.J,in minutul 14:29 .

17.NIZIVIJS.A,minutul 28:26, 3.REKIS.A,minutul 41:56,
16.DAUGAVINS.K,minutul 57:13,si 9.KARSUMS.M,minutul 59:09.
pentru italieni au inscris :17.EGGER.A,minutul 14:45, si numarul 10 SCANDELLA.G, in minutul 43:28.
La Koln, pe Lanxess Arena ,au avut loc in data de 12.05.2010 ,doua partide din grupa D, de la Campionatul Mondial de Hochei din Germania.
In prima partida Germania a invins Danemarca cu scorul de :3-1(1-1,2-0,0-0),
se pare ca cea mai buna repriza a fost a doua pentru jucatori germani ,repriza pe care au si dominat-o si in care au inscris doua goluri importante in evolutia acestei partide.
Pentru echipa Germaniei au inscris :57.GOC. M,minutul 08:40,
55.SCHUTZ.F,minutul 33:28,si numarul  77. GOC. N,minutul 35:09,
danezii au inscris prin : numarul 3.LARSEN.P,minutul 03:40.
Partida a doua a avut loc intre echipele Finlandei si U.S.A,partida pierduta de echipa U.S.A, cu scorul de 3-2,(0-1,1-0,2-1),aceasta a treia infrangere din grupa nu prea a mai suprins pe nimeni ,deoarece americani nu au in lot nici un jucator cunoscut si nici macar unul din cei care au jucat finala laVancouver,
anul acesta la olimpiada de iarna ,acum jucatori americani in loc sa joace in calificari pentru semifinale ,se vor bate la retrogradare cu echipele: Italiei,Frantei,si Kazahstanului ,sper sa nu termine la fel de dezastros cum au inceput acest campionat mondial ,in aceasta partida pentru americani au inscris:25.MOSS.D,minutul 03:30,si numarul 74.OSHIE.TJ,in minutul 59:43,
pentru finlandezi au inscris :71.KOMAROV.L,minutul 35:52,
26.IMMONEN.J,minutul 40:18, si 24. KAPANEN.S,minutul 57:58.