miercuri, 12 mai 2010

Danemarca invinge U.S.A, la Campionatul Mondial de Hochei din Germania

Luni 10.05.2010,la Koln pe Lanxess Arena,in grupa D,a Campionatului Mondial de Hochei pe gheata din Germania,echipa Danemarcei a invins echipa U.S.A, cu scorul de 2-1,(0-0,1-1,0-0,1-0).si astfel au demonstrat ca pot invinge cu o echipa de jucatori necunoscuti dar care au avut o mai mare determinare de a castiga aceasta partida,chiar daca ea a fost castigata in repriza de prelungiri prin golul inscris in minutul 62:04 ,de numarul 6. LASSEN. S .
Pentru echipa Danemarcei a mai inscris pentru 1-0,numarul 61. ELLER L,in
minutul 28:52 ,pentru echipa U.S.A, a inscris numarul 93.YANDLE.K, in minutul 32:03 ,dupa acest meci care inseamna a doua infrangere ,americani vor juca al treilea meci din grupa cu echipa Finlandei ,ei nu mai au nici o sansa sa se califice dupa jocul pe care l-au avut in cele doua meciuri, chiar nu imi mai pare rau de aceasta echipa a U.S.A.
Eram obisnuit cu echipa U.S.A in semifinale sau finala ,dar iata ca in acest an 2010 ,echipa U.S.A nu se califica nici macar din grupa ,asta este tributul daca il pot numi asa ,al faptului ca in acelasi timp se desfasoara si NHL,cel mai puternic campionat de hochei pe gheata din lume in acest moment, si in care  majoritatea jucatorilor echipei americane  joaca, sau sant si foarte multi care au refuzat sa vina la acest campionat mondial chiar daca echipele lor nu joaca in acest moment in play-off ,considerand ca e mai bine sa se odihneasca ,
Pacat ca nu se poate ajunge la o intelegere in acest sens si sa se faca in asa fel ca echipele nationale sa poata sa aiba in lot cei mai buni jucatori ,atunci chiar ar fi cu adevarat un Campionat Mondial ,dar in NHL se baga sute de milioane de dolari si antrenorii echipelor nu isi pot permite sa joace meciuri importante fara a avea in lot jucatori valorosi care oricand pot aduce victoria.
Se pare ca la acest campionat echipele mai slab cotate din aceste patru grupe au facut meciuri bune si au demonstrat ca au valoare ,si pot oricand sa joace de la egal la egal ,cu marile echipe din hocheiul mondial fara a avea in echipa vedete internationale cum au marea majoritate a echipelor mari gen: Canada ,Rusia,Finlanda ,Cehia ,Suedia sau U.S.A.

In grupa D,pe Lanxess Arena,in cel de-al doilea meci al zilei echipa Finlandei a invins Germania cu scorul de 1-0,(0-0,1-0,0-0),prin golul inscris in minutul 25:18,in cea de-a doua repriza a meciului de numarul 26.IMMONEN.J.
In aceiasi zi de 10.05.2010 ,la Mannheim,pe SAP Arena,au avut loc doua partide din grupa B,in prima partida echipa Elvetiei a invins Italia cu scorul de 3-0,(0-0,1-0,2-0), prin golurile marcate de:
25.MONNET.Tin minutul 21:20,
96.BRUNNER.D, in minutul 46:39, si 28.PLUSS.M, in minutul 59:44.
Canada a invins destul de usor echipa Letoniei ,cu scorul de 6-1(2-0,4-0,0-1),
pentru canadieni au inscris :20.TAVARES.J,minutele 01:59 si 26:58,
numarul 91.STAMKOS.S,minutul 18:19,
5.GIORDANO.M,minutele 25:30 si 39:06,
, si numarul 9.DOWNIE.S,in minutul 30:07,
pentru echipa Letoniei a inscris numarul 71.PUJACS.G,in minutul 50:25.