vineri, 21 mai 2010

Germania pentru prima oara in semifinale la un campionat mondial de hochei pe gheata .

La Mannheim, pe SAP Arena, s-au disputat doua meciuri din sferturile de finala ale Campionatului Mondial de Hochei pe gheata din Germania .
Joi 20.04.2010 ,este o zi istorica pentru hocheiul din Germania ,echipa Germaniei a reusit sa invinga Elvetia ,cu scorul de 1-0 ,si s-a calificat in semifinala ,golul din a doua repriza a fost inscris de numarul
87.GOGULLA. P,minutul 30:46 ,a fost golul care a adus cea mai importanta victorie de pana acum a nationalei de hochei a Germaniei ,de la noul format din 1991 si pana acum este prima oara cand au reusit sa se califice in semifinale ,nu cred ca vor avea vreo sansa sa invinga puternica echipa a Rusiei dar totusi vor ramane in primele 4 echipe din cele mai puternice nationale de hochei din lume,cu sansa sau fara ,important este ca au putut realiza acest obiectiv ,calificarea in semifinale la un campionat mondial de hochei este pentru orice echipa nationala o realizare importanta .
Legenda pentru posturile din echipa:GK-Portar, D-Fundas, F-Atacant,C-Capitan.

29.MADSEN.M,minutul 57:35.
Sambata 22.05.2010, la Koln,pe Lanxess Arena ,vor fi  semifinalele Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,in prima partida se vor intalni echipele Suediei si Cehiei ,iar in cea de-a doua  Rusia va intalni echipa tari gazda Germania.