marți, 18 mai 2010

Rusia invinge Danemarca ,la Campionatul Mondial de Hochei pe gheata ,Germania 2010

Duminica 16,05,2010,s-au desfasurat la Koln,pe Lanxess Arena ,doua partide
din cadrul meciurilor de calificare in sferturile de finala ,in prima partida echipa Rusiei a invins cu un scor categoric Danemarca ,scorul final a fost :
6-1,(2-0,1-1,3-0), in cea de-a doua partida echipa Belarus a invins Germania ,cu 2-1(1-0,0-0,0-1,1-0),tot la Koln a avut loc si partida dintre echipele U.S.A si Franta , americani au invins in aceasta partida pentru evitarea retrogradari din divizia de top,cu scorul de 4-0,(0-0,2-0,2-0).
La Mannheim, pe SAP Arena, au avut loc partidele pentru calificarea in sferturile de finala ,dintre echipele Letoniei si Norvegiei ,
scor final 5-0,(0-0,0-0,5-0),iar in cea de-a doua partida echipa Suediei a invins echipa Canadei ,cu scorul de 3-1,(1-0,2-0,0-1) ,echipa Canadei este la a doua infrangere la acest Campionat Mondial ,prima a fost cu echipa Elvetiei in grupa, iar acum si suedezi au reusit sa invinga echipa Canadei in meciurile de calificare pentru sferturile de finala ,se pare ca si la canadieni se simte lipsa jucatorilor experimentati ,la fel cum si echipa U.S.A a avut probleme in meciurile din grupa ,cand nu au reusit sa castige nici un meci, sper insa ca echipa Canadei sa depaseasca acesta problema si sa ajunga in finala .
Partida disputata la Mannheim ,pentru evitarea retrogradari din divizia de top ,dintre echipele Italiei si Kazahstanului ,s-a incheiat cu victoria italienilor care au invins cu scorul de :2-1,(0-0,0-0,2-1).