vineri, 21 mai 2010

Rusia invinge Canada ,si Cehia invinge Finlanda la Campionatul Mondial de Hochei pe gheata din Germania

Dupa ziua de pauza de miercuri ,ieri 20.05.2010,la Koln ,
pe Lanxess Arena ,au avut loc doua partide din cadrul sferturilor de finala ale Campionatului Mondial de Hochei pe gheata,ce se desfasoara in acest an in Germania,in prima partida echipa Cehiei a invins Finlanda ,cu scorul de 2-1,
(0-1,0-0.1-0,0-0,1-0),cehii au invins greu dar au reusit ,si sant in prima semifinala programata sambata 22.05.2010, la Koln,pe aceiasi Lanxess Arena ,
pentru echipa Cehiei au inscris:
20. KLEPIS.J,minutul 41:12 ,si numarul 15 MAREK.J la finalul celor doua reprize de prelungiri ,pentru finlandezi a inscris in secunda 55 ,de la inceputul acestui meci ,numarul 27.KONTIOLA.P.

In partida cu numarul doi a sferturilor de finala ,echipa Rusiei a invins la scor
Canada ,scor final 5-2(1-0,2-0,2-2), canadieni au fost foarte slabi in acest joc ,
se vede lipsa unor jucatori importanti din lotul canadienilor ,pacat ca multi jucatori de valoare ai nationalei '' frunzei de artar'' au refuzat sa vina la acest Campionat Mondial ,echipa Rusiei dupa esecul de la olimpiada de iarna ,au trimis cea mai buna echipa pe care o au in momentul de fata ,si rezultatele nu au intarziat sa apara ,iata ca sant la un pas de finala ,si de ce nu la un pas de un nou titlu de campioana mondiala la hochei pe gheata.
Pentru echipa Rusiei au inscris:11.MALKIN.E(2),minutele:37:31 si56:56,
61.AFINOGENOV. M, minutul 19:02 ,
13.DATSYUK.P, minutul 21:45 ,si 29.FEDOROV.S, minutul 47:31.
pentru canadieni au inscris:92.DUCHENE.M,minutul 59:46, si numarul
20.TAVARES.J, minutul 53:52 .
Legenda pentru posturile din echipa:GK-Portar, D-Fundas, F-Atacant,C-Capitan.