miercuri, 10 mai 2017

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata-Divizia de Top -Köln si Paris 2017, USA invinge Suedia si Cehia invinge Finlanda in ziua cu numarul 4.

In a patra zi de competitie de la Campionatul Mondial de Hochei pe gheata ,Divizia de Top care se desfasoara in cele doua orase gazda Köln si Paris ,s-au disputat 4 partide cate doua de fiecare grupa A-Köln si B-Paris ,iata si rezultatele inregistrate in aceste partide disputate in data de 8 mai 2017.
In grupa A ,la Köln in prima partida s-au intalnit echipele Germaniei si Rusiei ,partida asteptata cu mare interes de catre spectatorii echipei gazda Germania ,dar diferenta de valoare si prestatia echipei Rusiei a dus la infrangerea echipei Germaniei cu scorul final de 6-3 (3-0)(2-0)(1-3),echipa Germaniei a castigat doar repriza a treia spre bucuria faniilor prezenti la aceasta partida .
                                         sursa video :YouTube
In partida cu numarul doi a zilei la Köln,pe patinoarul  Lanxess Arena s-a intalnit echipea USA si Suedia ,partida castigata in timpul regulamentar de joc de catre echipa USA ,cu scorul final de 4-3(2-3)(1-0)(1-0),si asta dupa ce jucatorii suedezi au condus in prima repriza cu scorul de 3-2 ,dar cum in Hocheiul pe gheata ,diferenta de unul sau doua goluri nu conteaza prea mult atunci cand mai ai una sau doua reprize de jucat .
Pentru echipa USA au inscris :numarul 19.Keller Clayton in minutul 03:21,numarul 13.Gaudreau Johnny in minutele 16.12 si 22:57,si numarul  7.Compher J.T in minutul 51:47 ,cu golul care a adus victoria echipei sale in aceasta partida .
Pentru echipa Suediei au inscris :numarul 28.Lindholm Elias in minutele  02:34 si 13:23,si numarul 76.Hedman Victor in minutul 18:47.
In grupa B,la paris pe patinoarul Accor Hotels Arena  s-au disputat urmatoarele doua partide :
In prima partida echipa Canadei a castigat detasat partida cu echipa Belarusului ,casigand aceasta partida cu scorul final de 6-0(0-1)(0-2)(0-3).aceasta victorie nu a fost pentru nimeni o surpriza ,difereta de tehnica si valoarea jucatoriilor canadieni sia spus si de aceasta data cuvantul prin aceasta victorie clara .

Golurile acestei partide au fost inscrise de :numarul 21 ,Point Brayden in minutele :05:08 si 54:42,numarul 29.Mackinnon Nate in minutele :24:20 si 35:21,numarul 53.Skinner Jeff in minutul 47:01 si numarul 28 .Giroux Claude in minutul 50:16.
In a doua partida s-au intalnit la Paris ,echipa Finlandei si cea a Cehiei ,o partida extrem de disputata si din care invingatoare a iesit echipa Cehiei acre a optinut cele doua puncte ,invingand in a doau repriza de overtime cu scorul final de 4-3 (0-3)(0-0)(3-0)(0-0)(1-0),si asta dupa ce in prima repriza echipa Finlandei a dominat clar si a intrat la cabine cu un avantaj de trei goluri ,repriza a doua a fost de tatonare si s-a inceiat la egalitate 0-0 ,in a treia repriza echipa Cehiei se pare ca a renascut si a reusit sa inscrie trei goluri in poarta aparata de Korpisalo Jonas .

Golurile echipei Cehiei au fost inscrise de catre : numarul 51 .Horak Roman in minutul 47:37 ,numarul Gudas Radko in minutul 57:46 ,numarul 43.Kovas Jan in minutul 58:01,si golul victoriei inscris de catre numarul 78.Hanzl Robin in minutul 65:00.
Pentru echipa Finlandei au inscris :numarul 51.Filppula Valtteri in minutul 00:58,numarul 6 .Jaakola Topi in minutul 02:41,si numarul 47.Lajunen Ville in minutul 13:51.