marți, 16 mai 2017

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata-Divizia de Top -Köln si Paris 2017,Suedia invinge Slovacia si Finlanda invinge Elvetia in ziua cu numarul zece de competitie.

In cea de-a zecea zi de competitie din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata 2017 -Divizia de Top ,in data de 14 mai 2017 s-au disputat patru partide ,cate doua din cele doua grupe A-Köln si B-Paris ,iata si rezultatele acestor patru partide disputate .
La Köln in grupa A,in prima partida echipa USA a invins echipa Slovaciei cu scorul final de 6-1(1-0)(3-1)(2-0).

sursa video :YouTube
Pentru echipa USA au inscris :numarul 19.Keller Clayton in minutul 08:12,numarul 13 . Gaudreau Johnny in minutele 25:57si 42:16,numarul 18.Dvorak Christian in minutul 36:04,
numarul 8.Trouba Jacob in minutul 38:01 si numarul 27.Lee Anders in minutul 47:23.
Pentru echipa Slovaciei a inscris numarul 28.Gernat Martin in minutul 30:40.
In a doua partida disputata pe patinoarul Lanxess Arena din Köln,echipa Suediei a invins echipa Danemarcei cu scorul final de 4-2 (1-0)(2-0)(1-2)
Pentru echipa Suediei au inscris :numarul 20.Lindqvist  Joel in minutul 02:19,numarul 29.Nylander William  in minutele 35:20 si 39:06.,si numarul 19.Backstrom  Nicklas in minutul 57:31.
Pentru echipa Danemarcei au inscris :numarul 29.Madsen Morten in minutul 49:11 si numarul 22.Lauridsen  Markus in minutul 55:17.
In grupa B,la Paris pe patinoarul AccorHotels  Arena in prima partida disputata echipa Frantei a fost invinsa de puternica echipa a Cehiei ,care a invins cu scorul final de 5-2 (1-0)(2-1)(2-1).si a spulberat orice speranta a echipei gazda de a juca in Sferturile de finala ale acestui Campionat Mondial .

In partida cu numarul 2 de la Paris ,s-au intalnit echipele Elvetiei si Finlandei ,partida castigata de echipa Finlandei in Overtime ,golul victoriei echipei Finlandei a fost inscris in minutul 62:24,de catre numarul 51.Filppula  Valtteri,pentru echipa Finlandei au mai marcat in aceasta partida numarul 38.Heitanen Juuso in minurtul 19:01,si numarul 96.Rantanen Mikko in minutul 47:40.
Pentru echipa Elvetiei  au marcat :numarul 61.Herzog Fabrice in minutul 04:40,si numarul 76.Genazzi Joel in minutul 10:30.