luni, 22 mai 2017

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata-Divizia de Top -Köln si Paris 2017,Finala -Ziua 16-Rusia invinge Finlanda in Finala mica si Suedia invinge Canada in Finala si este noua Campioana Mondiala .

Ieri la  Köln ,in ziua cu numarul 16 si ultima din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata -Divizia de Top ,pe patinoarul Lanxess Arena s-au disputat ultimele doua partide ,acestea fiind finala mica pentru locul 3 si medalia de bronz ,si Finala mare pentru desemnarea locurilor unu si doi,respectiv medalia de aur si de argint .
In prima partida disputata care a inceput la ora 17:15 (ora României),s-au intalnit in finala mica echipele Rusiei si Finlandei ,cele doua invinse din Semifinalele Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,echipa Rusiei a invins cu sorul final de 5-3 (1-0)((3-1)(1-2).,echipa Rusiei nu a avut nici o problema in aceasta partida ,singurele minute in care jucatorii finlandezi si-au adus aminte ca joaca o partida importanta au fost ultimele zece minute ale reprizei a treia
Echipa Rusiei a castigat primele doua reprize ,si a fost de nerecunoscut in a treia probabil ca si scorul la inceperea reprizei cu numarul 3 ,era destul de mare in viziunea lor si se vedeau deja castigatori ,dar jucatorii finlandezi desi scorul a fost de 4-1 la inceperea reprizei a treia au reusit sa inscrie inca doua goluri fiind la un singur gol diferenta,pe tabela de marcaj ,totusi echipa Rusiei a reusit sa tempereze elanul finlandezilor si a mai si inscris un gol ceea ce a facut ca aceasta partida sa isi desemneze castigatoarea la doua goluri distanta ,aceasta fiind echipa Rusiei care desi era favorita la titlul din acest an sau la medalia de argint ,se va multumi si cu medalia de bronz anul acesta ,de mentionat ca echipa Rusiei nu a avut foarte multi jucatori importani in lotul cu care s-a prezentat la acest Campionat Mondial .

sursa video :YouTube
Pentru echipa Rusiei in aceasta partida au inscris :numarul 97.Gusev Nikita in minutele 08:58 si 27:01 ,numarul 70.Thachyov Vladimir in minutul 21:48,numarul 55.Kiselevich Bogdan in minutul 28:16,si numarul 86.Kucherov Nikita in minutul 48:03.
Pentru echipa Finlandei au inscris :numarul 9.Rantanen Mikko in minutul 39:33,numarul 4.Lehtonen Mikko in minutul 41:16,si numarul 19.Savinainen Veli Matti in minutul 54:28.
In a doua partida asteptata de iubitorii Hocheiului din intreaga lume ,s-au intalnit in finala mare a Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,echipele Canadei si Suediei ,aceasta pariida extrem de disputata a fost castgata la loviturile de departajare de catre echipa Suediei ,cu scorul de 2-0 ,dupa ce in primele trei reprize regulamentare scorul final a fost egal 1-1(1-0)(0-1)(0-0),in repriza de 20 de minute de Overtime scorul a ramas egal ,(0-0),urmand ca castigatoarea acestei partide si a titlului de Campioana Mondiala sa se decida la loviturile de departajare ,unde jucatorii suedezi au reusit sa inscrie doua goluri fara ca portarul suedez Lindqvist Henrik sa primeasca niciunul .
Cei mai buni jucatori ai acestei partide au fost declarati portari ambelor echipe ,din partea Canadei ,numarul 31.Pickard Calvin ,respectiv numarul 35.Lundqvist Henrik
O partida care a fost extrem de disputata si in care jucatorii ambelor echipe au aratat un hochei modern si cu multe faze demne de cele mai bune campionate de  Hochei pe gheata din lume ,unde joaca cei mai buni jucatori din lume,la aceasta partida au asistat aproximativ 17.370 de spectatori.
Canada:
Portari:31.Pickard Calvin si 30.Johnson Chad.
Linia 1:12.Parayko Colton ,44.Vlasic Marc Edouard ,29,Mackinnon Nate,53.Skinner Jeff,55.Scheifele Mark.
Linia 2:5.Demers Jason,24.de Haan Calvin,17.Simmonds Wayne,18.Giroux Claude ,90.O Reilly Ryan .
Linia 3:7.Morrissey Josh ,19.Matheson Mike ,9.Duchene Matt,14.Couturier Sean ,71.Killorn Alex.
Linia 4:42.Lee Chtis,10.Schenn Brayden ,11.Ronecny Travis,16.Marner Mitch ,21.Point Brayden.
Suedia :
Portari:35.Lundqvist Henrik si 30.Fasth Viktor.
Linia 1:6.Stralman Anton ,77.Hedman Viktor,28.Lindholm Elias,49.Rask Victor,92.Landerskog Gabriel.
Linia 2:23.Ekman Larsson Oliver ,25.Brodin Jonas ,15.Lindberg Oscar ,19.Backstrom Nicklas ,29.Nylander William.
Linia 3:3.Klingberg John,24.Edler Alexander ,18.Everberg Dennis ,42.Nordstrom Joakim ,71.Karlsson William.
Linia 4:5.Holm Philip ,16.Kruger Marcus ,20.Lundqvist Joel ,22.Eriksson EK Joel ,34.Soderberg Carl.

Golurile acestei partide pentru echipa Suediei au fost inscrise de :numarul 77.Hedman Victor in prima repriza de joc ,in minutul 41:58,si cei doi marcatori din cadrul loviturilor de departajare :
numarul 19.Backstrom Nicklas  si numarul 23.Ekman Larsson  Oliver .
Pentru echipa Canadei a inscris numarul 90.O Reilly Ryan in a doua repriza de joc ,cand a reusit sa aduca egalarea invingandul pe cel mai bun jucator al acestei partide ,portarul suedez  Lundqvist Henrik in minutul 41:58,atunci cand echipa Canadei era in superioritate numerica (power play).
Desi am tinut pe toata durata acestui Campionat Mondial ,cu echipa Canadei ,care practic m-a facut sa o sustin inca din anul 1987 ,prin jocul sau diferit fata de echipele europene ,asadar ca in fiecare an desi am tinut cu echipa Canadei ,sustin ca echipa Suediei merita acest titlu de Campioana Mondiala ,au fost mai buni si iata ca in acest an nici un jucator selectionat la nationala ,de catre antrenorul Gronborg Rikard ,nu a refuzat convocarea ,reusind sa aiba in lotul de 22 ,nu mai putin de 19 jucatori care joaca in puternicul campionat de Hochei pe gheata ,NHL(National Hockey League).
Echipa Suediei a reusit sa castige pentru a zecea oara ,cel mai ravnit trofeu din Hocheiul pe gheata mondial ,echipa Suediei a mai castigat titlul de Campioana Mondiala in urmatorii anii:
1953, 1957, 1962,1987,1991,1992,1998,2006,si 2013.
MVP -ul(Most Valuable Player-Cel mai valoros jucator )al  acestei partide a fost desemnat numarul 29.Nylander William (Suedia)-nascut in data de 1996,in prezent jaca la Toronto Maple Leafs
Au fost desemnati si cei mai buni jucatori la acest Campionat Mondial -Divizia de Top ,pe posturile pe care joaca in echipa lor nationala ,acestia sunt :Andrei Vasilevski(Rusia)-cel mai bun portar ,cel mai bun aparator (fundas)-Dennis Seidenberg (Germania) si cel mai bun atacant -Artemi Panarin(Rusia).
Echipa Canadei a ratat in acest an ,castigarea celui de-al treilea titlu mondial consecutiv si cel de-al 27 titlu din palmaresul echipei Canadei la Hochei pe gheata.
Echipa acestui Campionat Mondial 2017-Divizia de Top , votata de mass media prezenta la acest turneu arata astfel
Nathan(Canada)
Iata si viitoarele tari gazda de anul viitor ,ale Campionatului Mondial ,desemnate de Federatia Internationala de Hochei pe gheata : Divizia 1-Ungaria (Budapesta),Divizia 1B-Lituania (Kaunas) ,Divizia 2 B-Olanda (Tilburg) .
Pentru Divizia de Top ,s-au stabilit pe urmatorii cinci ani tarile gazda ,iata care sunt acestea in ordine cronologica :