luni, 15 mai 2017

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata-Divizia de Top -Köln si Paris 2017,Belarus invinge Slovenia si Elvetia invinge Canada in ziua cu numarul 9.

Sambata 13 mai 2017, s-au disputat 6 partide in cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata care se desfasoara in cele doua orase Köln si Paris ,s-au disputat cate trei partide din fiecare grupa ,iata si rezultatele acestor partide :
In grupa A,la Köln in prima partida echipa USA a invins echipa Letoniei cu scorul final de 5-3.
                                   sursa video :YouTube
In cea de-a doua partida disputata pe patinoarul Lanxess Arena echipa Rusiei a invins la scor echipa Slovaciei ,scorul final al acestei partide a fost de 6-0.,
In parida cu numarul 3 ,echipa gazda Germania a invins Italia cu scorul final de 4-1,la aceasta partida au asistat aproximativ  18.700 de spectatori .
In grupa B,la Paris s-au disputat trei partide ,in prima partida echipa Finlandei a invins echipa Norvegiei ,in Overtime ,cu scorul final de 3-2 (0-1)(2-0)(0-1)(1-0).,golul victoriei a fost inscris in minutul 61:55 de numarul 33.Hannikainen Markus.
In a doua partida echipa Belarusului a reusit sa invinga echipa Sloveniei cu scorul  final  de 5-2(1-2)(4-0)(0-0).

In partida cu numarul 3 din 13 mai 2017 ,la Paris pe patinoarul AccorHotels Arena ,echipa Canadei a inregistrat prima sa infrangere la acest Campionat Mondial ,echipa care a reusit sa invinga actuala campioana mondiala si olimpica ,a fost echipa Elvetiei care a invins in Overtime cu scorul final de 3-2 (0-2)(0-0)(2-0)(1-0),golul victoriei a fost inscris in minutul 63:40 de catre numarul 61 .Herzog Fabrice .,la aceasta partida au asistat aproximativ 12.900 de spectatori .