joi, 18 mai 2017

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata-Divizia de Top -Köln si Paris 2017, USA invinge Rusia si Germania invinge Letonia la lovituri de departajare si se califica in Sferturile de finala .

Marti 16 mai 2017 ,in cea de-a 12 zi de competitie s-au disputat ultimele partide din Runda preliminara a Campionatului Mondial de Hochei pe gheata 2017-Divizia de Top ,gazduit anul acesta de Germania -Koln ,grupa A,si Franta -Paris ,grupa B.
In aceasta zi s-au disputat 6 partide ,cate trei din fiecare grupa ,iata si rezultatele acestor partide si clasamentul final al rundei preliminare .
In grupa A,la Köln pe patinoarul Lanxess Arena in prima partida disputata echipa Suediei a invins echipa Slovaciei cu scorul final de 4-2(2-0)(1-1)(1-1).la aceasta partida au asistat aproximativ 10.260 spectatori .
                                   sursa video :YouTube
Pentru echipa Suediei au inscris :numarul 29.Nylander William in minutul 04:02,numarul 23.Ekman Larsson Oliver in minutul 08:14,numarul 18.Everberg Dennis in minutul 25:45 si numarul 71.Karlson William in minutul 39:28.
Pentru echipa Slovaciei au inscris :numarul 21.Matousek Tomas in minutul 24:08,si numarul 18.Kudrina Andrej in minutul 41:34.
In a doua partida disputata s-au intalnit eternele adversare de la Campionatul Mondial ,echipa Rusiei si echipa USA ,de aceasta data echipa USA a iesit invingatoare ,si a castigat aceasta partida cu puternica echipa a Rusiei ,cu scorul final de 5-3(0-1)(3-2)(2-0).,pana la aceasta partida echipa Rusiei era neinvinsa in aceasta grupa A ,in urma acestui rezultat echipa Rusiei antrenata de celebrul Oleg Znarok se califica in Sferturile de finala de pe locul 2 ,cu 17 puncte din 7 partide disputate ,ca urmare a clasari pe locul 2 in aceasta grupa echipa Rusiei va avea adversara in partida din Sferturile de finala care se va disputa joi 18 mai 2017 ,la Paris pe patinoarul AccorHotels Arena ,echipa Cehiei ,o partida extrem de interesanta si de urmarit ,dintre doua dintre cele mai bune echipe din Hocheiul pe gheata din Europa.
Echipa USA ,antrenata de Blashill Jeff termina runda preliminara din grupa A ,pe prima pozitie cu un total de 18 puncte din 7 partide disputate .
Daca in prima repriza jucatorii rusi au reusit sa inscrie si sa aiba la pauza avantaj de un gol ,iata ca echipa USA a aratat ca poate juca la un nivel inalt si cu tinerii jucatori din echipa si fara a avea in echipa nume cunoscute din puternicul campionat NHL ,in repriza a doua s-au inscris cele mai multe goluri ale acestei partide ,jucatorii rusi au inscris de doua ori dar nu deajuns sa si castige aceasta repriza ,deoarece americanii au reusit sa il invinga pe portarul rus Vasilievski Andrei de trei ori ,in repriza a treia desi a fost mai disputata ca primele doua nu s-au inscris decat doua goluri ,si acestea doar pentru o singura echipa accea a USA,care nu a castigat doar aceasta partida si clasarea pe primul loc ,a castigat in fata unei echipe rivale si pot spune ca bucuria americanilor a fost dubla .
Golurile echipei USA au fost inscrise de :numarul 26.Haves Kevin in minutele 21:00 si 37:43,numarul 21.Larkin Dylan in minutul 32:18 ,numarul 27.Lee Anders in minutul 52:57,si numarul 29.Nelson Brock .in minutul 59:28,
Pentru echipa Rusiei au inscris :numarul 97.Gusev Nikita in minutele 12:29 si 36:15,si numarul
77.Belov Anton in minutul 27:33.,la aceasta partida extrem de disputata au asistat aproximativ
18.760 de spectatori .
Foarte buna evolutia echipei USA la acest Campionat Mondial pana in acest moment ,urmeaza ca joi 18 mai 2017 ,sa intalneasca in Sferturile de finala ,echipa Finlandei ,care dupa parerea mea a avut un parcurs destul de sters in aceasta runda preliminara si nu doar clasarea sa pe locul 4 in grupa B,ma face sa afirm asta si jocul extrem de slab pe care l-au aratat la acest turneu final pana in prezent .si asta probabil si din cauza lipsei unor jucatorii importanti care nu au putut veni datorita NHL-ului care este in plina desfasurare ,sau cei care nu sunt angrenati in nici un campionat important prefera sa se odihneasca sau sa nu riste vreo accidentare ,cum au mai fost ,si din cauza carora unii jucatori au ratat un sezon intreg .
In partida cu numarul 3 ,a zilei de 16 mai 2017 ,la Köln pe patinoarul Lanxess Arena ,echipa gazda Germania a reusit calificarea in Sferturile de finala ,invingand cu greu echipa Letoniei la loviturile de departajare ,o partida extrem de disputata si cu multe faze demne de cel mai bun campionat de hochei din lume ,o calificare care a fost destul de apreciata si de cei aproximativ 18.800 spectatori prezenti la aceasta partida .
Golurile echipei Germaniei au fost inscrise de :numarul 89.Wolf David in minutul 31:01,numarul 24. Seidenberg  Dennis  in minutul 31:29,numarul 55.Schultz Felix care a adus egalarea in repriza a treia in minutul 59:27, si a impins aceasta partida in Overtime ,golul victoriei a fost inscris de numarul 95.Tiffels Frederik in minutul 65:00 ,la loviturile de departajare.
Pentru echipa Letoniei au inscris :numarul 13.Skvorcovs Gunars in minutul 38:42,numarul 5.Sprukts Janis in minutul 48:22, si numarul 25.Dzernis Andris in minutul 56:08.
La Paris ,in prima partida echipa Belausului a invins echipa Norvegiei in timpul regulamentar de joc ,scorul final al acestei partide a fost de 4-3(0-0)(2-1)(2-2).
In partida cu numarul 2 ,echipa Elvetiei a invins echipa Cehiei cu scorul de 3-1(1-0)(1-1)(1-0),echipa Cehiei nu a putut rezista echipei Elvetiei decat o singura repriza ,pierzand prima si ultima repriza la diferenta de un gol ,si terminand la egalitate repriza a doua scor 1-1.
Golurile pentru echipa Elvetiei au fost inscrise de catre :numarul 8.Praplan Vincent in minutul 01:42,numarul 24.Suri Reto in minutul 28:36,si numarul 96.Brunner Damien in minutul 52:09.
Singurul gol al norvegienilor a fost inscris de catre numarul 10.Cervenka Roman in minutul 34:08.,la aceasta  partida au asistat  aproximativ 4500 de spectatori .
In partida cu numarul 3 al zilei de 16 mai 2017 ,de la Paris ,echipa Canadei a invins echipa Finlandei cu scorul final de 5-2(3-1)(1-1)(1-0). o partida in care jucatorii finlandezi au jucat de parca nu ii interesa sa castige aceasta partida ,poate este doar o parere a mea dar se poate lua in calcul ca finlandezii au incercat sa evite sa se claseze pe locul 3 si sa intalneasca echipa Rusiei ,clasata pe locul 2 in grupa A.
Golurile echipei Canadei au fost inscrise de :numarul 16.Marner Mitch in minutele 02:46 si 13:45,numarul 12.Parayko Colton in minutul 04:16 ,numarul 21.Point Brayden in minutul 28:09 si numarul 9.Duchene Matt in minutul 40:34.
Pentru echipa Finlandei au inscris:numarul 24.Lajunen Jani in minutul 03:08 si numarul 55.Ohtamaa Atte in minutul 36:51.
Dupa disputarea Rundei preliminare iata si clasamentul final al celor doua grupae A si B.