sâmbătă, 20 mai 2017

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata-Divizia de Top -Köln si Paris 2017,Semifinale -Canada invinge Rusia ,si Suedia invinge Finlanda.

Astazi 20 mai 2017,la Köln pe patinoarul Lanxess Arena  s-au disputat cele doua partide ,din Semifinalele Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,Divizia de Top ,iata si rezultatele celor doua partide .
In prima Semifinala ,echipa Canadei a invins eechipa Rusiei cu scorul final de 4-2 (0-0)(0-2)(4-0)si asta dupa ce echipa Rusiei a condus cu scorul de 2-0 si a fost la doar 20 de minute de finala ce se va disputa pe acelasi partinoar din Köln,maine cu incepere de la ora 21:45(ora României ).,la aceasta partida au asistat aproximativ 16.500 de spectatori .
Suporterii echipei Rusiei au fost prezenti in numar destul de mare ca la mai toate partidele disputate de echipa Rusiei la acest Campionat Mondial ,dupa parerea mea cred ca au fost cei mai multi suporteri dintre toate echipele participante ,exceptand echipele celor doua tari gazda  Germania si Franta .
sursa video :YouTube
Pentru echipa Rusiei au inscris :numarul 92.Kuznetsov Yevgeni in minutul 32:16 si numarul 96.Gusev Nikita in minutul 34:50.
Pentru echipa Canadei au inscris :numarul 55.Scheifele Mark in minutul 40:17,numarul 29.Mackinnon Nate in minutul 55:17,numarul 90.O Reilly Ryan in minutul 56:58 ,si numarul 14.Courtier Sean in minutul 58:53 cand parta echipei Rusiei ,era goala ,portarul Vasilevski Andrei a fost scos in minutul 58:25 ,pentru a avea un jucatr in plus si in incercarea de a egala echipa Canadei
In a doua Semifinala s-au intalnit Suedia si Finlanda ,partida castigata de echipa Suediei cu scorul final de 4-1(1-1)(2-0)(1-0).la aceasta partida au asistat aproximativ 11.250 de spectatori .
Pentru echipa Suediei au inscris :numarul 24.Edler Alexander in minutul 01:49 ,la primul sut pe poarta al echipei Suediei ,numarul 3.Klingberg John in minutul 24:36 ,numarul 29.Nylander William in minutul 34:42 ,si numarul 42.Nordstrom Joakim in minutul 53:52.
Pentru echipa Finlandei a inscris :numarul23.Kemppainen Joonas in minutul 04:45 ,cand a egalat pentru 1-1 in prima repriza de joc .