sâmbătă, 13 mai 2017

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata-Divizia de Top -Köln si Paris 2017, Danemarca invinge Germania in Overtime si Franta invinge Belarus la loviturile de departajare in a opta zi de competitie.

In cea de-a  opta zi  din cadrul  Campionatului Mondial de Hochei pe gheata -Divizia de Top , s-au disputat  vineri 12.05,2017 ,alte  patru partide ,cate doua din  fiecare grupa A-Köln si B-Pais.

La Köln pe pationoarul Lenxess Arena in prima partida disputata echipa Suediei a invins la scor echipa Italiei ,scorul final al acestei partide a fost de 8-1(2-0)(1-1)(5-0).

sursa video :YouTube
Golurile exhipei Suediei au fost inscrise de catre :
numarul 49.Rask Victor in minutul 03:24, numarul 5.Holm Philip in minutul 08:34,numarul 18.Everberh Dennis in minutul 29:52,numarul 29.Lindholm Elias in minutul 40:41 ,numarul 67.Omark Linus in minutul 50:09,numarul 48.Klingberg Carl in minutul 54:53,numarul 22.Eriksson Joel in minutul 56:51,si numarul 3. Klingberg John in minutul 58:25.
Pentru echipa Italiei a inscris  numarul  16.Giovanni Morini in minutul 23:50
In a doua paertida disputata echipa gazda Germania nu a reusit sa invinga echipa Danemarcei ,pierzand cele trei puncte extrem de importante pentru calificarea in Sferturile de finala ,a fost o partida extrem de disputata ,iar jucatorii danezi au aratat ca vor sa ramana in DiviziA de Top datorita rezultatelor si nu a faptului ca vor organiza la anul ,viitorul Campionat Mondial la Hochei pe gheata .
Daca in prima repriza scorul a fost egal 2-2 ,la fel s-a intamplat si in cele doua reprize ramase doar ca nu s-a mai inscris nici un gol desi au fost numeroase ocazii de ambele parti ,si astfel partida a fost dusa in Overtime ,unde o ratare a echipei Germaniei s-a razbunat imediat prin atcul imediat al danezilor care au inscris prin numarul 93.Regin Peter care a inchis tabela de marcaj in minutul 61:40,scor final  Danemarca -Germania =3-2 (2-2)(0-0)(0-0)(1-0).

Pentru echipa Germaniei au inscris :numarul 37.Neimer Patrick  in minutul 08:26 si numarul 12.Macek Brooks in minutul 09:43.
Pentru echipa Danemarcei au inscris numarul 9.Storm Frederik in minutul 16:09 si numarul 38.Poulsen Morten in minutul 16:24.,golul victoriei si obtinerea celor doua puncte a fost inscris de catre numarul 93.Regin Peter in minutul de gratie 61:40.
La aceasta partida au asistat 18.630 de spectatori ,o audienta destul de mare ,crainicul patinoarului anuntand ca la aceasta partida toate biletele au fost vandute .
In Franta la Paris ,s-au disputat pe patinoarul AccorHotels  Arena ,alte doua partide din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata -Divizia de Top 2017,in prima partida echipa Cehiei a invins echipa Sloveniei cu scorul  final de 5-1 (3-0)(1-0)(1-1).

Golurile pentru echipa Cehiei au fost inscrise de catre :numarul 62.Repik Michal in minutul 02:12 ,numarul 51.Horak Roman in minutele 08:20 si 11:46,numarul 5.Kempny Michal in minutul 22:09 si numarul 10.Cervenika Roman in minutul 47:15.,pentru echipa Sloveniei a inscris numarul 91.Verlic Miha in minutul  44:04.
A doua partida urmarita de aproximativ 6.800 de spectatori , s-a disputat intre echupele Frantei si Belarus ,partida incheiata cu victoria echipei Frantei care a reusit sa castige la executarea loviturilor de departajare cu scorul  final de  4-3(1-0)(1-2)(1-1)(0-0)(1-0).

Pentru echipa Frantei au inscris :numarul 77.Treille Sacha in minutul 12:29,numarul 9.Fleury Damien in minutul 20:54,numarul 41.Bellemare Pierre in minutul 52:35,golul victoriei din penalty a fost inscris de catre numarul 14.da Costta Stephane in minutul 65:00.
Pentru Belarus au inscris :numarul 71.Pavlovich Alexander in minutul 26:40,numarul 17.Sarangovich Yegor in minutul 37:47,si numarul 11.Kulakov Alexander in minutul 41:20.