luni, 9 mai 2016

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata,Rusia -2016 ,ziua 4 (Grupe),Cehia invinge Suedia si Finlanda invinge USA.

Astazi in ziua a patra de competitie la Campionatul Mondial de Hochei pe gheata din Rusia,s-au inregistrat urmatoarele rezultate :
Grupa A-Ice Palace-Moscova
Letonia-Rusia=0-4(0-0)(0-2)(0-2).
Suedia-Cehia=2-4(2-0)(0-3)(0-1).
Grupa B-Yubileiny-Sankt Petersburg
Belarus-Canada=0-8(0-1)(0-4)(0-3).
Finlanda-USA=3-2(2-1)(0-0)(1-1).

Im grupa A,in prima partida disputata echipa Rusiei a invins fara probleme echipa Letoniei ,golurile echipei Rusiei au fost inscrise de catre:numarul 27 .Panarin Artemi in minutele 20:29 si 57:30,numarul 63.Dadonov Yevgeni in minutul 27:34,si numarul 87.Shipachyov Vadim in minutul 47:02.
In aceiasi grupa A,echipa Cehiei a reusit sa revina in joc dupa ce a fost dominata si condusa in prima repriza cu un avans de doua goluri ,jucatorii cehi s-au mobilizat si au egalat in a doua repriza si chiar au intrat la vestiar cu un gol avans ,in repriza a treia suedezi au incercat zadarnic sa egaleze ,in ultimile 5 minute de joc portarul Markstrom  Jacob,a fost scos din poarta pentru a avea un jucator in plus si a  forta  egalarea  ,desi jucatori cehi au ratat cu poarta goala pana la urma au invins si au optinut o victorie la doua goluri diferenta , fata de o echipa destul de buna ,care dupa prima repriza nu a mai reusit sa mai reziste echipei Cehiei ,care a obtinut a treia victorie in grupa si ocupa dupa aceasta partida primul loc in grupa A,urmata pe locul secund de catre echipa Rusiei.
Pentru echipa Suediei cele doua goluri au fost inscrise de catre :numarul 87.Rosen Robert in minutul 08:15,si numarul 27.Lundberg Martin in minutul 19:52.
Golurile echipei Cehiei au fost inscrise de catre :numarul 88.Pastrinak David in minutul 26:45,numarul 45.Kovar Ian in minutul  33:38,si numarul 16.Michael Birner in minutele 37:59 si 54:32.
In grupa B,la Sankt Petersburg pe patinuarul Yubileiny ,echipa Canadei a avut o noua partida de "antrenament" in care a invins echipa Belarus cu scorul de 8-0 ,o partida  fara istoric in care jucatorii din Belarus nu s-au regasit si in care canadieni au reusit sa se impuna la scor .
Golurile echipei Canadei au fost inscrise de catre :numarul 19.Brassard Derick in minutul 16:26,numarul 24.Perry Corey in minutul 21:03,numarul 90.O Reilly Ryan in minutele 23:58 si 41:26,numarul 9.Duchene Matt in minutul 31:19,numarul 4.Hall Taylor in minutul 31:39,numarul 61.Mark Stone in minutul 49:17 ,si numarul.7,Matheson Michael in minutul 53:52 .
In aceiasi grupa B,echipa Finlandei a reusit sa invinga USA,cu scorul de 3-2 si doar evolutia foarte buna din prima repriza ,pe care au castigat-o cu 2-1 ,a dus la victoria finlandezilor care nu au fost cu mult  peste echipa USA ,si asta s-a vazut in cele doua reprize pe care le-au terminat la egalitate .
Golurile echipei Finlandei au fost inscrise de :numarul 9.Koivu Mikko in minutul 09:16,numarul 41.Philstorm Atti in minutul 12:04 si golul victoriei inscris in a treia repriza de catre numarul 71.Komarov Leo in minutul 44:16.
Pentru echipa USA ,au inscris :numarul 72.Vatrano Frank in minutul 13:45 si numarul 5.Murphy Conor in minutul 40:53.