miercuri, 4 mai 2016

Bayern München invinge pe Atletico Madrid ,dar nu reuseste sa ajunga in finala de la Milano.

Ieri seara pe stadionul Allianz Arena din  München,in returul semifinalei de Uefa Champions League ,dintre Bayern  München si Atletico Madrid s-a desemnat si prima finalista a  Uefa Champions League,aceasta este Atletico Madrid .
La aceasta partida din retur ,de la München au asistat aproximativ 70.000 de spectatori ,scorul final a fost de 2-1(1-0) pentru Bayern  München ,o victorie meritata dar care nu a fost de ajuns pentru a merge in finala de la Milano ,arbitrul principal al acestei partide a fost Cüneyt Cakir din Turcia.
Au marcat pentru Bayern  München :Xabi Alonso in minutul  31 si Robert Lewandowski in minutul 74,pentru Atletico Madrid a marcat Antoine Griezmann in minutul 53 .
Cartonase galbene:Javi Martinez (Bayern München) si Jose Gimendez(Atletico Madrid).
In aceasta partida s-au ratat si doua lovituri de la 11 metri,,cate una de fiecare parte ,pentru Bayern a ratat Thomas Müller in minutul 34 ,si pentru Atletico Madrid a ratat Fernando Torres care a tras la fel ca si Thomas Müller ,pe aceiasi parte si la fel de slab .
Daca in minutul 34 a fost clar lovitura de la 11 metri ,nu acelasi lucru pot spune si de acel penalty inventat de arbitrul acestei partide turcul Cüneyt Cakir care probabil a primit indicati clare de la forul european ca echipa spaniola sa ajunga in finala ,un fault in afara careului el l-a vazut in careu si sa nu mai amintesc de multele momente de ezitare care au schimbat cursul acestei partide ,dar cum arbitrul face parte din joc totul a fost regulamentar ,nu are sens sa se discute arbitrajul ,asa va fi mereu in fotbal .
Foarte multi il acuza pe Thomas Müller,de acest esec si anume ca echipa nu s-a calificat in finala datorita ratari sale ,parerea mea personala este ca singurul lucru pe care il poti reprosa acestui jucator este ca nu asa se executa un penalty la un asemenea nivel ,deasemenea nu sunt de acord cu cei care il invinovatesc pe antrenorul spaniol Josep Guardiola ,ca de ce nu joaca in stilul german de joc ,sau alte aberatii cum ca ar distruge echipele pe care le antreneaza ,pentru cei care nu au incaltat nici macar odata ghetele de fotbal dar le place sa critice oamenii care au realizat ceva atat ca jucatori cat si ca antrenori ,nu am decat sa le spun ca antrenorul face echipa si nu suporteri sau patronul cum mai exista la unele asa zis echipe ,daca de exemplu in tur a decis ca prima repriza sa nu o inceapa cu Thomas Müller si s-a dovedit ca de fapt a fost o greseala asta nu inseamna ca nu mai este un bun antrenor.
Sa fiu sincer nu imi plac spanioli in general ,si aici nu ma refer doar la fotbal ,la fel si olandezi dar asta nu inseamna ca daca Louis van Gaal sau Josep Guardiola au venit sa antreneze la Bayern trebuie sa spun ca nu exista sau ca nu fac parte din istoria acestui celebru club de fotbal ,pentru cei care inca nu au inteles acesti antrenori nu vin doar pentru salariul mare oferit de cluburile mari ,in joc este si reputatia lor de antrenori ,sau viitorul lor in acest sport numit fotbal.
La fel ca si la Thomas Müller cand am remarcat faptul ca nu asa se executa un penalty la un asemenea nivel ,si la antrenorul actual al lui Bayern ,nu am ce sa remarc negativ decat faptul ca a grabit si a anuntat tratativele cu viitoarea sa echipa Manchester City ,poate de aici si dispretul unora dintre fani care il contesta atat de vehement ,in rest eu cred ca a realizat destul de mult pentru clubul din München ,si fata de alti antrenori a avut decenta sa recunoasca ca a gresit atunci cand a fost cazul .

Bayern  München:
Manuel Neuer,Philipp Lahm, Jerome Boateng,Javi Martínez,David  Alaba,Xabi  Alonso ,Douglas Costa (Kingsley Coman -minutul 73), Thomas Müller, Arturo Vidal, Franck Ribéry ,Robert Lewandowski.
Atletico Madrid:
Oblak, Juanfran, Godin, Giménez, Filipe Luis , Saúl Niguez, Gabi, Augusto Fernandez (Carrasco -minutul 46), Koke (Savic-minutul 93)Fernando Torres, Antoine Griezmann (Partey -minutul 82)
Mult succes in continuare Bayern ,indiferent  de situatia in clasament sau rezultate nu voi putea spune niciodata ceva pe care apoi sa regret ,ratarea unei finale nu este o tragedie.
Au mai ramas doar doua etape din actualul sezon al Bundesliga si daca in data de 30 aprilie 2016 ,pe teren propiu Bayern a remizat cu Borusia Mönchengladbach ,scor 1-1 si a intariziat  desemnarea campioanei Germaniei ,o poate face cu siguranta in deplasarea de la Ingolstadt in data de 7 mai 2016,de reamintit ca conduce in continuare cu 5 puncte avans fata de Borusia Dortmund care are 77 de puncte ,iar Bayern 82 de puncte .
Borusia Dortmund actuala ocupanta a locului doi este si adversara din finala cupei  Germaniei din data de 21 mai 2016 ,de la Berlin.