marți, 10 mai 2016

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata,Rusia-2016, ,ziua 5(Grupe), Germania invinge Slovacia la scor,si Norvegia invinge Kazahstan.

Astazi in a cincea zi de competitie din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,din Rusia s-au inregistrat urmatoarele rezultate in cele doua grupe  :
Grupa A-Ice Palace-Moscova
Elvetia-Danemarca=3-2(0-2)(0-0)(2-0)(1-0-Overtime)
Kazahstan -Norvegia=2-4(1-1)(1-2)(0-1).
Grupa B-Yubileiny-Sankt Petersburg
Slovacia-Germania-1-5(1-0)(0-3)(0-2).
Ungaria-Franta=2-6(1-3)(0-1)(1-2).

In grupa A,echipa Elvetiei a reusit sa invinga Danemarca in Overtime ,prin golul inscris de numarul 58 Blum Eric in minutul 64:08,pemtru echipa Elvetiei au mai inscris :numarul 6.Weber Yannik in minutul 49:42 si numarul 22.Nino Niederreiter in minutul 57:58 cand a reusit sa inscrie golul egalizator care a dus aceasta partida in prelungiri ,desi jucatori danezi au condus in prima repriza cu 2-0 ,si au reusit sa mentina acest rezultat pana in repriza a treia ,nu au mai reusit insa sa termine a treia repriza fara sa primeasca gol .
Golurile echipei daneze au fost inscrise in prima repriza de numarul 9.Storm Frederik in minutul 07:08 si numarul 24.Ehlers Nikolaj in minutul 08:54.
In aceiasi grupa A ,la Moscova echipa Norvegiei a reusit sa invinga Kazahstanul la doua goluri diferenta si sa obtina 3 puncte ,de care avea nevoie pentru a mai spera la calificarea din grupa .
Golurile echipei Norvegiei au fost inscrise de catre :numarul 4.Johannesen Johannes  in minutul  03:24,numarul 40.Olimb Ken Andre in minutele 33:04 si 38:17, golul cu numarul 4 al norvegienilor a foast inscris de catre numarul 36.Zuccarello Mats in minutul 57:37 ,la o interceptie a pucului si un sut spre poarta goala a jucatorilor din Kazahstan  care in speranta de a egala ,l-au scos pe Kolesnik Vitali din poarta pentru a introduce un atacant .
Golurile echipei Kazahstanului au fost inscrise de catre:numarul 9.Daves Nigel in minutul 7 si numarul 27.Bochenski Brandon in minutul 35:47.
In grupa B,la Sankt Petersburg echipa Germaniei a obtinut prima victorie la acest Campionat Mondial ,a invins echipa Slovaciei cu scorul final de 5-1 .
Golurile echipei Germaniei au fost inscrise de :numarul 50.Hager Patrick in minutul  24:23,numarul 87.Gogulla Philip in minutul 28:57,numarul 37.Remer Patrick in minutul 34:48 ,numarul 12.Macek Brooks in minutul 43:45,si numarul 74 .Kahun Dominik in minutul 54:36.
Pentru echipa Slovaciei a inscris numarul 21.Cehlarik Peter in minutul 08:42.
Tot in grupa B,la Sankt Petersburg echipa Frantei a invins clar echipa Ungariei ,scor final 6-2 ,dupa o partida in care jucaorii echipei Ungariei au incercat cu greu sa faca fata echipei deslantuite a Frantei.
Pentru echipa Frantei au inscris :numarul 25.Ritz Nicolas in minutul 09:14,numarul 77 .Treile Sacha  in minutele :17:28,53:03 si 56:11,numarul 8.Damien Fleury in minutul  19:26 si numarul 62.Chacjacvili Florian in minutul 38:03.
Pentru echipa Ungariei au inscris :numarul 42.Vas Marton in minutul  13:10 si numarul 20.Sotron Istvan in minutul 47:58.