miercuri, 11 mai 2016

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata,Rusia 2016- ziua 6 (Grupe),Elvetia invinge Letonia si Belarus invinge Slovacia.

Astazi in a sasea zi de competitie din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,din Rusia s-au inregistrat urmatoarele rezultate in cele doua grupe  :
Grupa A-Ice Palace-Moscova
Elvetia-Letonia=5-4(0~0)(3-3)(2-1).
Suedia-Kazahstan= 7-3 (3 -1)(3 -0)(1 -2).
Grupa B-Yubileiny-Sankt Petersburg
Slovacia-Belarus =2-40-0)(2-0)(0-4).
Finlanda-Ungaria=3-0 (0 -0)(1 -0)( 2-0).

In grupa A,la Moscova ,echipa Elvetiei a reusit in ultima repriza sa se desprinda ,si sa se impuna la diferenta de un gol , de echipa Letoniei care a avut un joc destul de bun azi ,golul victoriei echipei Elvetiei a fost inscris de catre numarul 58.Eric Blum in minutul 58:11.
Pentru echipa Elvetiei au mai inscris :numarul 22.Niederreiter Nino in minutele 23:33 si 26:06, numarul 15.Hofmann Gregory in minutul 28:30 si ,numarul 85.Andrighetto Sven in minutul 45:56.
Pentru echipa Letoniei au inscris:numarul 24.Redlihs Mikelis in minutele 33:24 si 37:23,numarul 91.Kenins Ronalds in minutul 38:36,si numarul 8.Sirokovs Aleksejs in minutul 46:22 cand  a reusit sa egaleze si scorul sa devina 4-4, in repriza a treia de joc.
In grupa A,la Mocova in a doua partida echipa Suediei a invins echipa Kazahstanului cu scorul de 7-3 si nu a avut mari probleme cu echipa Kazahtanului ,decat  poate in ultima repriza a acestei partiide pe care au pierdut-o cu 2-1.
Echipa Suediei a inscris prin :numarul 18.Backlund Mikael in minutul 13:20,numarul 86.Klasen Linus in minutul 15:11,numarul 5.Larsson Adam in minutul 16:15,Numarul 14.Nvquist Gustav in minutele :24:25 ,28:51,si 54:02, si numarul 41.Wennenberg Alexander in minutul 30:42.
Pentru echipa Kazhstanului au inscris :numarul 41 .Boyd Dustin in minutul 19:39,numarul 53.Markelov Vladimir in minutul 46:49,si numarul 2.Savchenko  Roman in minutul 47:57.
In grupa B,la Sankt Petersburg echipa Slovaciei a pierdut in mod inexplicabil partida dupa ce a condus doua reprize cu scorul de 2-0 ,in a treia repriza au primit patru gpluri ,si nu au mai reusit sa inscrie nici un gol ,o partida extrem de dramatica pentru slovaci .
Echipa Belarus a reusit o victorie nesperata si a obtinut trei punte in doar cateva minute in repriza a treia invingand o echipa care a dominat timp de doua reprize ,parerea mea este ca prima linie slovaca nu au jucat deloc in a treia repriza in mod inexplicabil si portarul Hudacek Iulius a avut o prestatie slaba in ultima repriza ,dupa ce in primele doua a avut cateva interventii spectaculose .
Echipa Slovaciei a inscris in a doua repriza prin :Sekera Andrej in minutul 20:47, si numarul 13 .Jurco Tomas in minutul 36:26.
Pentru echipa Belarus au inscris in repriza a treia :numarul 2.Gotovets Kiril in minutul 42:22,
numarul 91.Gavrus Artur iin minutul 48:34,numarul 61.Stepanov Andrei in minutul 54:42,si numarul 70.Linguet  Charles in minutul 57.16.
In aceiasi grupa B,la Sankt Petersburg echipa Finlandei nu a avit nici o problema in partida disputata cu echipa Ungariei ,pe care a invins-o cu scorul de 3-0 ,de mentionat ambitia si daruirea cu care echipa Ungariei a jucat prima repriza in care a reusit sa nu primeasca gol si avand cateva ocazii la poarta aparata de Saros Juuse.
Golurile echipei Finlandei au fost inscrise de catre :numarul 55.Ohtamaa Atte in minutul 22,numarul 9.Koivu Mikko in minutul 49:27,si numarul 61.Barkov Alexander in minutul 56:34.