sâmbătă, 14 mai 2016

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata ,Rusia -2016, ziua 9(Grupe)Letonia invinge Kazahstanul si Ungaria victorie cu Belarus.

Astazi in a noua zi de competitie din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,din Rusia,in cele doua grupe A si B,s-au disputat 6 partide cate trei n fiecare grupa ,s-au inregistrat urmatoarele rezultate :

puncte
In grupa A,la Moscova echipa Suediei a invins echipa Norvegiei ,cu scorul de 3-2 iar golul din minutul 58:34 inscris de catre numarul 87.Rosen Robert a facut ca echipa Norvegiei sa nu mai aiba mari sanse de a castiga aceasta partida .
Pentru echipa Suediei au mai inscris :numarul 14.Nyquist  Gustav in minutul 20:56 si numarul 27.Martin Lundberg in minutul 42:43.
Pentru echipa Norvegiei au inscris :numarul 51.Roseli Martin in minutul 43:41 si numarul 24.Martinsen Andreas in minutul 58:02,si asta dupa ce norvegieni l-au scos din poarta pe Haugen Lars , si au egalat ,scorul devenind 2-2.
In a doua partida a grupei A,echipa tarii gazda Rusia a invins la scor echipa Elvetiei ,scor final 5-1 ,jucatorii rusi s-au impus fara  mari probleme in fata jucatorilor  elvetieni .
Pentru echipa Rusiei au inscris :numarul 7.Teligin Ivan in minutele  05:13 si 48:50,numarul 92.Kuznetsov Yevgeni in minutul 28:40,numarul 52.Shirokov Sergei in minutul 55:20 si numarul 10.Mozyakin Sergei in minutul 59:43.
Pentru echipa Elvetiei a inscris singurul gol numarul 82.Moser Simon in minutul 58:44 .
In partida cu numarul trei din grupa A,la Moscova echipa Letoniei a reusit sa invinga echipa Kazahstanului ,scor final 2-1 ,golul victoriei a fost inscris de catre numarul 96.Bicevskis Maris in minutul 54:49.
Pentru echipa Letoniei a mai inscris si numarul 16.Daugavins Kaspars  in minutul  35:14 ,cand a reusit sa egaleze situatia pe tabela de marcaj ,scor 1-1 .
Pentru echipa Kazahstanului a inscris in prima repriza numarul numarul 91.Ivanov Nikita in minutul 04:37.
In grupa B,la Sankt Petersburg echipa Frantei a fost invinsa de Finlanda cu scorul  final de 3-1 ,o partida in care echipa Frantei a contat pentru finlandezi doar in prima repriza cand nu au reusit  sa il invinfa pe portarul francez Huet Cristobal .
Repriza a doua a fost a jucatorilor finlandezi care au inscris de trei ori prin :numarul 7.Lindell Esa in minutul 25,numarul 61.Barkov Aleksander in minutul 30:40,si numaruul 29.Laine Patrik.
Desi au pierdut ultima repriza cu scorul de 1-0 ,jucatorii   finlandezi au fost mai buni in aceasta repriza  dominand aproape intreaga repriza ,golul echipei Frantei a fost inscris de numarul 41.Bellemare Pieere in minutul 52:31.
In partida cu numarul 2 ,la Sankt Petersburg in grupa B ,echipa Ungariei a reusit o victorie istorica ,invingand echipa Belarus cu scorul de 5-2 ,jucatorii echipei Ungariei au castigat toate cele trei reprize si au jucat foarte bine in aceasta partida cu Belarus .
Echipa Ungariei a fost incurajata de un numar mare de susinatori care ca si la celelalte partide de pana acum au cantat au dansat in tribune si au incurajat echipa favorita ,un grup de sustinatori minunat care au aratat ca pe langa dragostea pentru hochei stiu sa isi si sustina in mod placut echipa favorita .
Pentru echiapa Ungariei au inscris in aceasta partida :numarul 10.Nagy Gergo in minutul 05:31 ,numarul 21.Vas Janos in minutele  10:31 si 59:57 (cand a marcat cu poarta goala in repriza a treia ) ,numarul  41 Sebok Balasz in minutul 30:32,si numarul 22,Gallo Vilmos in minutul 33:49.
La aceasta victorie a contribuit si portarul echipei Ungariei care a avut  foarte multe interventii reusite si care desi nu a fost de neinvins a reusit sa primeasca decat doua goluri ,din numeroasele atacuri ale jucatorilor din Belarus ,la finalul partidei numarul 31.Rajna Miklos a fost declarat cel mai bun jucator de la echipa Ungariei.
Pentru echipa Belarus au inscris :numarul 16.Platt Geoff in minutul 12:13 si numarul 91.Gavrus Artur in minutul 26:43.
In ultima parida din grupa B,la Sankt Petersburg echipa Canadei a invins echipa Slovaciei cu scorul final de 5-0.
Golurile echipei Canadei au fost inscrise de catre :numarul 44.Rielly Morgan in minutul 11:09, numarul 9.Duchene Matt in minutul 18:30 ,numarul 4.Hall Taylor ,numarul 55.Scheifele Mark in minutul 38:35 si numarul 19.Brassard  Derick  in minutul 50:27.