joi, 12 mai 2016

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata,Rusia -2016, ziua 7(Grupe) ,Rusia invinge Danemarca cu scorul de 10-1 ,si Canada invinge Germania

Astazi in a saptea zi de competitie din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,din Rusia s-au inregistrat urmatoarele rezultate in cele doua grupe  :
Grupa A-Ice Palace-Moscova
Cehia-Norvegia=7-0(2-0)(4-0) (1-0).
Rusia-Danemarca=10-1(3-0)(4-1)(3-0).
Grupa B-Yubileiny-Sankt Petersburg
USA-Franta=4-0 (0-0)(3-0)(1-0 ).
Canada-Germania=5-2(1-0)(1-2) (3-0).

In grupa A,in prima partida echipa Cehiei a invins la scor echipa Norvegiei ,scor final 7-0.
Golurile au fost inscrise de catre :numarul 10.Cervenka Roman in minutul 05:11,numarul 79. Zohorna Tomas in minutul 09:33,numarul 90.Kousal Robert in minutul 19:45, 22.Kaspar Lukas in minutele 22:10 si 39:09,numarul 45.Simek Radim in minutul 58:37,si numarul 62.Repik Michal in minutul 34:53.
In grupa A ,echipa Rusiei a stabilit cel mai mare scor de pana acum la acest Campionat Mondial ,a invins echipa Danemarcei cu scorul de 10-1 ,singurul gol al jucatorilor danezi a fost inscris de catre numarul 36.Hansen Jannik in minutul 29:56.
Pentru echipa Rusiei au inscris :numarul 53.Marchenko Alexei in minutul 02:38,numarul 73.Chudinnov Maxim in minutul 12:45, numarul 22.Zaitsey Nikita in minutul 13:06,numarul 10.Mozyakin Sergei in minutele:30:43 si 33:42,numarul 52.Shirokov Sergei in minutul 33:52, numarul 63.Dadonov Yevgeni in minutul 37:37,nuarul 87.Shipachyov Vadim in minutele  41:50 si 44:38,si numarul 27.Panarin Artemi in minutul 55:31 cand a inscris cel de-al zecelea gol si ultimul al acestei partide.
O partida fara nici un fel de istoric in care nationala antrenata de celebrul Oleg Znarok  a facut cam tot ce a vrut ,si a avut ca sa zic asa parte de un antrenament pe gheata patinoarului din Moscova ,publicul a vazut in aceasta partida mai multe goluri decat se asteptau si au fost foarte multumiti de victoria la scor obtinuta de favoritii lor.
In grupa B,echipa USA a invins echipa Frantei cu scorul final de 4-0 ,jucatorii francezi nu au avut nici ei o evolutie slaba ,doar ca nu au reusit sa finalizeze in situatile de gol pe care le-au creat .
Pentru echipa USA, au inscris:numarul 6.Wideman Chris in minutul 34:23,numarul 5.Murphy Connor,numarul 7.Compher J.T  in minutul 39:55,si numarul 76.Skjei Brady in minutul 41:16.
In aceiasi grupa B,la Sankt Petersburg ,echipa Canadei a invins Germania cu scorul de 5-2,dupa ce la sfarsitul reprizei a doua scorul era egal 2-2 ,si unde in aceiasi repriza cu numarul doi ,jucatorii germani au reusit sa egaleze diferenta de doua goluri  din prima repriza a canadienilor si sa si castige repriza a doua cu scorul de 2-1.
Pentru echipa Germaniei cele doua goluri au fost inscrise de :numarul 37.Remer Patrick in minutul 31:31 si numarul 82.Akdag Sinan in minutul 37:36.
Repriza a treia asa cum era de asteptat, echipa Canadei s-a mobilizat eficient si a reusit sa o castige la trei goluri diferenta.
Golurile echipei Canadei au fost inscrise de catre:nnumarul 4.Hall Taylor in minutele :03:54 si 43:12 ,numarul 24.Perry Corey in minutul 23:22,numarul 32.Jenner Boone in minutul 5.Ceci Cody in minutul 53:17.