duminică, 22 mai 2016

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata -Rusia 2016,(Finala mica)Rusia a invins USA la scor .

Astazi la Moscova pe patinoarul Ice Palace ,la Campionatul Mondial de Hochei pe gheata s-a disputat Finala mica intre echipele Rusiei si USA ,partida castigata cu scorul final de 7-2 de echipa Rusiei .
Echipa Rusiei s-a clasat pe locul 3  si a obtinut medalia de bronz la acest Campionat Mondial ,dupa aceasta victorie in fata echipei USA,care ca urmare a infrangeri de azi ocupa locul 4 la Campionatul Mondial din Rusia 2016.
Antrenorul rus Oleg Znarok se poate declara multumit de evolutia echipei sale ,chiar daca a ratat calificarea in finala ,echipa Rusiei a avut un parcurs ireprosabil si era nedrept sa nu castige chiar si o medalie de bronz la acest  Campionat Mondial.
Cele sapte goluri ale echipei Rusiei au fost inscrise de catre :numarul 26.Voinov Vyacheslav in minutul 06:23,numarul 10 Mozyacin Sergei in minutele 13:41 si 53:15,numarul 7.Telegin Ivan in minutul 29:36,numarul 63.Dadonov Yevgeni in minutul 32:49,numarul 27.Panarin Arteni in minutul 35:22,si numarul 87.Shipachiov Vadim in minutul 59:53.
Pentru echipa USA a inscris cele doua goluri :numarul 72.Vatrano Frank in minutele 34:29 si 43:42.
La festivitatea de premiere a participat si presedintele Federatiei Rusiei la Hochei pe gheata ,Vladislav Tretiak care a inmanat medaliile celor doua echipe participante in aceasta  finala mica.
Cel mai bun jucator al echipei Rusiei a fost declarat portarul Bobrovski Sergei(Rusia).