duminică, 15 mai 2016

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata ,Rusia -2016, ziua 10(Grupe)Danemarca invinge Cehia si Germania invinge USA.

Astazi in a zecea zi de competitie din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,din Rusia,in cele doua grupe A si B,s-au inregistrat urmatoarele rezultate:
Grupa A-Ice Palace-Moscova
Danemarca-Cehia=2-1(0-0)(0-1)(1-0)(0-0)(1-0-penalty).
Elvetia-Suedia=2-3 (1-0) (0-1) (1-1) (0-0) (0-1-penalty).
Grupa B-Yubileiny-Sankt Petersburg
Germania-USA-3-2(2-1)(0-1)(1-0).
Slovacia-Finlanda=0-6(0-0)(0-2)(0-4).

In grupa A,echipa Danemarcei a reusit sa invinga nesperat la loviturile de departajare puternica echipa a Cehiei  ,cu scorul final de 2-1.
In aceasta partida am vazut o echipa a Danemarcei care a fost total diferita in stilul si daruirea in joc ,fata de partida in care au pierdut cu nationala Rusiei ,se pare ca aceea infrangere rusinoasa ia trezit la realitate pe jucatorii danezi care au reusit sa castige in fata echipei clasate pe primul loc in acest moment in grupa A.
Daca in prima repriza scorul a fost egal 0-0 ,in a doua repriza echipa Cehiei a inscris prin numarul 14.Plekanec Tomas in minutul 24:09 ,si daca spectatorii prezenti la aceasta partida se asteptau probabil ca de la inscrierea primului gol echipa Cehiei sa mai inscrie de multe ori asa cum a obisnuit pana acum la acest Campionat Mondial ,ei bine nu a fost asa .
Echipa Cehiei a castigat doar a doua repriza cu scorul de 1-0 si doar atat , in repriza a treia echipa Danemarcei a reusit egalarea prin numarul 29.Madsen Morten  in minutul 43:10 si a reusit sa nu mai primeasca gol pana la terminarea timpului regulamentar de joc .
In Overtime egalitatea a continuat si s-a ajuns la loviturile de departajare la care jucatori cu experienta ai echipei Cehiei au ratat ,si aici ma refer la numarul 22.Kaspar Lukas si numarul 62 .Repik Michal ,de aceste ratari a profitat insa numarul 24.Ehlers Nikolaj care a inscris golul victoriei invingandul pe portarul ceh Furch Dominik.
In partida cu numarul doi din grupa A, echipa Suediei a invins echipa Elvetiei ,la loviturile de departajare prin golul inscris de catre numarul 65.Burakovski Andre ,pentru echipa Suediei au mai inscris numarul 28.Sundstrom Johan in minutul 31:12 ,cand a reusit sa egaleze in repriza a doua de joc ,si scorul devenea 1-1,si numarul 14.Nyquist  Gustav care a reusit sa egaleze deasemeni in repriza a treia si sa trimita echipa Suediei in Overtime .
O partida in care cele doua echipe au castigat fiecare cate o repriza cu scorul de 1-0 ,,si care in cea de-a treia au fost la egalitate 1-1.
Pentru echipa Elvetiei au inscris :numarul 85.Andrigheeto Sven in minutul 18:21 si numarul 70. Hollenstein Denis in minutul 44:58.,desi au condus in doua randuri jucatorii elvetieni nu au reusit sa mentina avantajul de un gol,care spre deosebire de alte sporturi nu inseamna uneori mai nimic ,si uneori se poate reveni si de la 3 goluri diferenta .
In grupa B,la Sankt Petersburg  echipa Germaniei a reusit sa invinga echipa USA ,cu scorul final de 3-2 ,desi a fost o partida echilibrata echipa Germaniei a pierdut decat repriza a doua cu scorul de 1-0, in prima si ultima repriza jucatorii antrenati de Sturm Marco au castigat cu scorul de 2-1 respectiv 1-0 in ultima repriza .
Golul victoriei a fost inscris de catre numarul 5.Holzer Korbinian in ultimul minut de joc , mai exact in minutul 59:45 ,jucatorii americani nu au mai reusit egalarea si astfel au pierdut aceasta partida si cele trei puncte puse in  joc ,si care vor conta enorm de mult la finalul celor 7 partide ,in alcatuirea clasamentului  acestei grupe .
Pentru echipa Germaniei au mai inscris :numarul 50.Hager Patrick in minutul 02:19 si numarul 10 .Ehrhoff Christian i minutul 13:06.
Pentru echipa USA au inscris cele doua goluri :numarul 29.McCabe Jack in minutul 10:35 si numarul 34.Matthews Auston in minutul  20:26.
In grupa B, la Sankt Petersburg in partida cu numarul doi a zilei ,echipa Finlandei a invins la scor echipa Slovaciei ,scor final 5-0,echipa Finlandei a castigat aceasta partida fara nici un fel de problema ,iar echipa Slovaciei a fost de nerecunoscut .
Golurile echipei finlandei au fost inscrise de :numarul 9.Koivu Mikko in minutul 30:07 ,numarul  41.Philstrom Antti in minutul 31:47, numarul 61.Barkov Aleksander in minutul 46.46 ,numarul 36.Jokinen Jussi  in minutul 59:45 si numarul 29.Laine Patrik in minutul  59:57.