vineri, 13 mai 2016

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata ,Rusia -2016, ziua 8(Grupe),Cehia invinge Kazahstan si Germania invinge Belarus.

Astazi in a opta  zi de competitie din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,din Rusia s-au inregistrat urmatoarele rezultate in cele doua grupe  :
Grupa A-Ice Palace-Moscova
Cehia -Kazahstan=3-1 (1-0 )(0-0)(2-1)
Danemarca-Letonia=3-2 (1-1)(1 1)(0-0)(1-0-penalty)

Grupa B-Yubileiny-Sankt Petersburg
USA-Ungaria=5-1 (0-0)(3-0)(2 -1).
Germania-Belarus=5-2 (3-0 )(1-1)(1-1).

La Moscova ,pe Ice Palace echipa  Cehiei a invins Kazahstanul cu scorul de 3-1,o partida deloc usoara pentru jucatorii cehi care totusi s-au impus in fata celor din Kazahstan ,desi nu au mai castigat la scor  asa cum au obisnuit pana acum fani prezenti in numar destul de mare ,,importanta este victoria care le mai aduce cehilor inca trei puncte si ii mentine in continuare pe primul loc .
Pentru echipa Cehiei au inscris :numarul 14.Plecanek Tomas in minutele 06:55 si 42:51 ,si numarul 90.Kousal Robert in minutul 58:51,cand deja poarta Kazahstanului era goala .
Pentru echipa Kazahstanului singurul gol a fost inscris de catre numarul 9.Daves Nigel in minutul  55:30.
In a doua partida programata din grupa A,la Moscova echipa Danemarcei si-a revenit dupa infrangerea suferita in fata tari gazda Rusia cu scorul de 10-1 ,si a reusit sa obtina o victorie cu scorul de 3-2 cu echipa Letoniei ,o victorie obtinuta cu greu la loviturile de penalitate ,
Golul victoriei a fost inscris de catre numarul  17.Jensen Nicklas care a reusit sa il invinga pe portarul leton Merzlikins Elvis ,asa cum o mai facuse si in minutul 11:57 cand a deschis scorul partidei ,au mai inscris pentru echipa daneza numarul 38.Poulsen Mads in minutul 28:28 ,cand a adus egalarea pe tabela de marcaj si a dus partida in prelungiri ,pentru ca mai apoi castigatoarea sa se decida la lovituri de departajare .
Pentru echipa Letoniei au inscris numarul 25.Dzerins Andris in minutul 17:45,si numarul 16. Daugavins Kaspars in minutul 21:57,jucatorii letoni au pierdut aceasta partida dar au obtinut doar un punct ca urmare a desfasurari partidei in prelungiri ,danezi au obtinut doar doua puncte desi au castigat cu greu aceasta partida .
In grupa B, la Sankt Petersburg echipa USA a invins echipa Ungariei cu scorul final de 5-2 ,de remarcat motivarea si felul cum a  evoluat echipa Ungariei in prima repriza de joc ,cand jucatorii americani nu au reusit sa inscrie si sa il invinga pe Vay Adam .
In repriza a doua insa echipa antrenata de John Hynes a reusit sa se distanteze la trei goluri si sa aiba o mai mare posesie a pucului ,au reusit sa inscrie prin numarul 71.Foligno Nick in minutul 24:37,numarul 48.Hinostroza  Vince  in minutul 24:55 si numarul 21.Larkin Dylan in minutul 34:12.
In cea de-a treia repriza au mai inscris de doua ori in poarta echipei Ungariei prin acelasi numar 71 .Foligno Nick in minutul 52:07 si numarul 5.Murphy Connor in minutul  55:20.
Singurul gol inscris in aceasta partida de echipa Ungariei a fost inscris in minutul  57:59 prin numarul  20.Sofron Istvan
In a doua partida a gtupei B,la Sankt Petersburg echipa Germaniei a reusit a doua sa victorie ,a invins echipa Belarus cu scorul final de 5-2.
Se pare totusi ca cea mai buna repriza a jucatorilor antrenati de Sturm Marco ,a fost prima in care au inscris trei goluri fara sa primeasca niciunul ,reprizele a doua si a treia s-au terminat la egalitate scor 1-1.
In aceasta partida nu a jucat atacantul german Tobias Rieder care a suferit o accidentare destul de grava la genunchi ,in partida disputata contra echipai Canadei atunci cand s-a ciocnit cu Corey Perry ,atacantul german deja a parasit echipa si a ajuns in Germania pentru recuperare care dupa spusele medicilor va dura intre patru si sase saptamani.
O pierdere destul de grea pentru echipa Germaniei care mai are in lot un jucator accidentat si aici este vorba de Gerrit Fauser lovit la umar ,dar care se pare ca va juca totusi in partida de duminica pe care echipa Germaniei o va disputa contra echipei USA.
Golurile echipei Germaniei au fost inscrise de catre:numarul 37.Reimer Patrick in minutul 04:36,numarul 29.Draisaiti Leon in minutul 05:44,numarul 55.Schutz Felix in minutul 10:47,numarul 12.Macek Brooks in minutul 34:23 ,si ultimul gol a fost inscris de catre numarul 87.Googulla Philip in minutul 59:51.
Pentru echipa Belarus au inscris :numarul 61.Stepanov Andrei in minutul 28:08 si numarul 23.Stas Andrei in minutul 49:14.